• ارسال کننده: علی یزدی مقدم
  • تاریخ انتشار: 2014 / 07 / 27

راز های موفقیت و پولسازی فروشگاه اینترنتی

 

افراد بسیاری برای کسب درآمد وارد دنیای اینترنت می شوند و برای این منظور به روش های مختلفی اقدام می کنند. ولی یکی از بهترین و ساده ترین روش ها برای کسب درآمد راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی است فروشگاه اینترنتی یک مزیت بزرگ دارد و آن عدم وابستگی به مکان است نیازی نیست در مرکز بازار باشید اگر در شهری دور افتاده ساکن هستید خیلی مهم نیست! اگر سرمایه کافی برای اجاره یا خرید فروشگاهی بزرگ ندارید چیز زیادی از دست نداده اید همه چیز به توانایی ها و دانش شما برای راه اندازی یک وب سایت اینترنتی وابسته است!

فروشگاه اینترنتی

افراد بسیاری هستند که فقط با استفاده از یک کامپیوتر و با اتصال به اینترنت در خانه فروشگاهی اینترنتی را اداره می کنند و از این طریق درآمد قابل توجهی هم دارند و برخی از این فروشگاه های اینترنتی هم به چنان موفقیت هایی دست پیدا کرده اند که از یک کسب و کار خانگی به شرکت های بزرگ پول ساز تبدیل شده اند که نه تنها با کمک به کاهش مصرف سوخت و ترافیک به اقتصاد کشور کمک می کنند بلکه برای عده ای هم ایجاد شغل کرده اند. اما راز موفقیت این فروشگاه های اینترنتی در چیست؟ و چه عواملی آنها را به این درجه از موفقیت رسانده است؟ در ادامه به مهمترین اسرار موفقیت فروشگاه های اینترنتی اشاره می کنیم تا اگر فروشگاه اینترنتی دارید یا قصد راه اندازی آن را دارید با قدم های محکم پا در این راه بگذارید.

جلب اعتماد مشتری

اولین و بزرگترین معضل پیشرفت فروشگاه های اینترنتی جلب اعتماد و اطمینان مشتری است.

خوب مشتری شما هم حق دارد! فقط با یک وب سایت طرف است، باید کالا را از روی یک یا چند تصویر انتخاب کند و حتی امکان لمس آنرا ندارد، باید به سخنان شما درباره کیفیت کالا اعتماد کند، می تواند همین کالا را از فروشگاهی در نزدیکی محل سکونت خود تهیه کند و همان زمان که پول را پرداخت می کند جنس را تحویل بگیرد، مشتری حتی شما را ندیده است! درباره زمان تحویل کالا باید به شما اعتماد کند در حالیکه می تواند کالای خود را از بازار تهیه کند بدون هیچ معطلی برای تحویل جنس و بسیاری دلایل دیگر که کار یک فروشگاه اینترنتی را به خصوص فروشگاهی که تازه شروع به کار کرده و ناشناخته است را سخت می کند.

بنابراین اولین کاری که برای رونق فروشگاه اینترنتی خود باید انجام دهید ایجاد اعتماد در نزد مشتریان است برای این منظور یک سری راهکار ها وجود دارد که با بکار بستن آنها می توانید اعتماد بیشتری در بین مشتریان خود داشته باشید.

در درجه اول باید وب سایت شما همیشه و به صورت شبانه روز در دسترس باشد و برای این منظور باید در انتخاب هاست مناسب بسیار دقت کنید. اگر هاست مناسبی انتخاب نکنید و هاست شما به دلایل و بهانه های مختلف دچار قعطی شود یا سرور هاستی که انتخاب کرده اید رم و پراسس کافی به شما اختصاص ندهد وب سایت شما به صورت مداوم از دسترس کاربر خارج خواهد شد حال فکر کنید مشتری در مرحله ایجاد اعتماد نسبت به فروشگاه شما باشد چه احساسی خواهد داشت؟ آیا در چنین وضعیتی مشتری احساس اعتماد خواهد کرد؟ آیا می تواند به توصیه های شما عمل کند و کالایی را که به او پیشنهاد کرده اید خریداری کند؟ در حالیکه هر از جند گاهی تنها راه پاسخگویی و ارتباط با شما را از دست می دهد؟ خودتان تصور کنید به کسی که به کار خود بی تفاوت است می توان اعتماد کرد؟ آیا کیفیت کار او قابل تضمین است؟ بنابراین اولین گام یعنی انتخاب هاست مناسب را با دقت بردارید در این باره در شاخه آموزش اینترنت یاد بگیر دات کام مقالات متعددی وجود دارد که می توانید از آنها برای انتخاب هاست مناسب راهنمایی بگیرید.

یکی دیگر از راهکارهایی که برای ایجاد اطمینان باید از آن استفاده کنید گرفتن نماد اطمینان است برای این منظور بعد از ثبت نام در وب سایت مربوطه و ارسال مدارک و انجام اصلاحات لازم در وب سایت منتظر اعطای نماد باشید این نماد که از طرف وزارت صنعت و معدن به وب سایت های اینترنتی که دارای شرایط لازم باشند داده می شود. البته پس از اعطای نماد آدرس محل کار و شماره تلفن های شما در اختیار عموم قرار خواهد گرفت و برای کسانیکه در خانه کار می کنند احتمال مزاحمت های تلفنی زیاد می شود که این مشکل را می توانید با خریداری یک خط تلفن ثابت مستقل و اختصاصی رفع نمایید. در مجموع با اینکه گرفتن نماد اعتماد مشکلاتی دارد برای جلب اعتماد مشتری بسیار خوب عمل می کند چون از طریق یک نهاد دولتی هویت شما تایید می شود و محلی را برای ارائه شکایات به مشتری معرفی می کند و بدین وسیله مشتری با اطمینان خاطر بیشتری از شما خرید خواهد کرد.

برای بسیاری از وب سایت های اینترنتی امکان عضویت هم وجود دارد این چیز خوبی است اما برای ایجاد اطمینان بیشتر و حفظ اطلاعات او حتما باید از یک لایه امن کد گذاری شده استفاده کنید برای این منظور باید حتما سرویس SSL را از هاست خود خریداری کنید تا مانع از لو رفتن اطلاعات کاربران شوید.

در همه صفحات وب سایت خود پیوندهایی به صفحات «تماس با ما» و «درباره ما» قرار دهید تا بدین وسیله کاربران هر پرسش و مشکلی داشتند بتوانند با شما تماس بگیرند و شما هم باید به گونه ای به پرسش های آنها پاسخ دهید که هیچ شک و تردیدی برای خرید از شما در دل نداشته باشند. همچنین صفحه ای که تحت عنوان «درباره ما» در وب سایت خود قرار می دهید بسیار مهم است در این صفحه باید اطلاعات کاملی درباره خود ارائه دهید دلیلی به آنها بدهید که به شما اعتماد کنند این صفحه یک صفحه اعتماد سازی است بسیاری از مشتریان فروشگاه اینترنتی شما از این صفحه بازدید می کنند در این صفحه حتما شماره تلفن ثابت در اختیار کاربران و مشتریان قرار دهید اشتباه بزرگی که بسیاری از صاحبان فروشگاه های اینترنتی می کنند این است که به قرار دادن یک یا چند شماره تلفن همراه در وب سایت خود اکتفا می کنند اما این روش دلالان سرپایی و بدون جا و مکان است که کمتر کسی به چنین افرادی اعتماد می کند. در این صفحه همچنین حتما باید آدرس کامل خود را در اختیار کاربران قرار دهید حتی اگر یک کروکی از آدرس محل کار فروشگاه اینترنتی خود در اختیار مشتریان قرار دهید بسیار بهتر است. همه مجوز های خود را در این صفحه در معرض دید مشتریان قرار دهید باز هم می گویم این صفحه اعتماد سازی شماست پس درباره آن بسیار دقت کنید.

یکی دیگر از راههای ایجاد اعتماد در مشتری قرارداد بستن با پست است بدین ترتیب مشتری می تواند کالا را در خانه یا محل کار خود تحویل گرفته و همانجا پولش را تحویل دهد. و در صورت عدم رضایت هزینه پست را پرداخت نماید و کالا را برگشت دهد. به این ترتیب مشتری با خیال راحت و بدون نگرانی از عدم تحویل جنس برای خرید اقدام می نماید.

یکی دیگر از کارهایی که برای ایجاد اعتماد در کاربران و مشتریان یک فروشگاه اینترنتی بسیار مهم است پاسخگویی سریع به مشتریان است باید هر روز در چند مرحله به ایمیل ها پاسخ دهید، مشکل مشتریان را رفع نمایید و سعی کنید رضایت و اطمینان او را جلب کنید عدم پاسخگویی یا دیر پاسخ دادن به ایمیل ها مشتری مردد را از خرید منصرف می کند بنابراین برای پاسخ گویی مناسب باید سازکاری داشته باشید که اطمینان مشتری را جلب نماید. و هر زمان که سفارش را دریافت می کنید تا هنگام تحویل کالا مرحله به مرحله مشتری را از روند تحویل آن به کمک ایمیل یا پیامک مشتری را مطلع کنید.

به خاطر داشته باشید که یک فروشگاه اینترنتی اگر در بین کاربران و مشتریانش اعتبار کافی نداشته باشد و به اندازه کافی اعتماد سازی نکرده باشد نمی تواند درآمد مناسبی داشته باشد از این رو هر چه می توانید در جهت ایجاد اعتماد و اعتبار کار کنید.

برند سازی

هر کسب و کاری که دارید داشتن یک برند شناخته شده و با شهرت خوب به شما کمک می کند تا هم فروش بالاتری داشته باشید و هم اینکه مردم راحتتر کالاهای گرانقیمت را از شما بخرند فروشگاه اینترنتی هم از این قاعده مستثنا نیست در قسمت قبل در زمینه اعتماد سازی صحبت کردیم باید بگویم یکی از کار هایی که به اعتماد سازی کمک می کند ارزش برند شماست هر چه برند شناخته شده تر و موجه تری داشته باشید می توانید سود آوری بالاتری داشته باشید اهمیت برند آنقدر بالاست که بعضی شرکت ها حاضرند بسیاری از دارایی های مادی ماند کارخانه ها، سهام و.. را بفروشند اما ارزش برند خود را حفظ کنند این ارزش می تواند به چنان ثروتی تبدیل شود که به فکرتان هم خطور نمی کند به عنوان مثال ارزش برند فروشگاه اینترنتی آمازون توسط موسسه اینتربرند در سال 2023  سیسصد میلیارد دلار تخممین زده شد.

راهکارهایی برای ارتقای برند  فروشگاه اینترنتی

در یک کلام هر چقدر می توانید برای آبرو و شهرت فروشگاه آنلاین هزینه کنید.

اگر شعاری انتخاب کرده اید که کلیشه ای و اغراق آمیز است و نمی توانید به آن وفادار بمانید در حقیقت در حال لطمه زدن به برند خود هستید و این شعار به جای کمک کردن به شما ممکن است دستمایه تمسخر برند در نزد مردم قرار گیرد. باید آنرا عوض کنید و متناسب به مزیت و ویژگی منحصر به فرد خود این شعار را تعریف کنید.

اگر می توانید کاری در زمینه های عام المنفعه انجام دهید چرا معطل هستید این یک سرمایه گذاری عالی برای برند شماست. از کمک به حفظ محیط زیست تا کاهش آلودگی هوا و همچنین کمک به موسسه های خیریه همگی به شما کمک خواهد کرد تا برند خوشنام و قابل احترامی نزد مشتری داشته باشید.

طراحی روان، زیبا، جذاب و داشتن شخصیت منحصر به فرد در فروشگاه اینترنتی به ارتقای برند شما کمک خواهد کرد.

برقرار کردن یک رابطه خوب و دوستانه و تلاش در راستای رفع مشکلات مشتریان هم بسیار قدرتمند است می تواند در بالابردن ارزش برند فروشگاه اینترنتی شما تاثیر بسزایی داشته باشد. باید بدانید که احساسات بسیار قدرتمند هستند و مردم بیش از آنکه با عقل خود تصمیم به خرید بگیرند با احساسات خود تصمیم می گیرند و آنرا با ذهن خود توجیه می کنند بنابراین هر چه می توانید روی این ارتباط با مشتری کار کنید و به خدمت کنید. به عنوان مثال در یکی از فروشگاه های اینترنتی مشکلی فنی پیش آمده بود و یک مشتری از لیست ارسال حذف شده بود به صاحب فروشگاه گفتم برایش یک هدیه بفرستید و با تلقن به او زنگ بزنید به عنوان مقام مسئول در فروشگاه شخصا از او عذر خواهی کنید وقتی این کار انجام شد آن مشتری آنقد خوشحال شده بود که گفته بود دیگر از فروشگاه اینترنتی دیگری خرید نخواهم کرد. البته لازم نیست حتما برای مشتریان شما مشکلی پیش بیایید تا با او تماس بگیرید اجازه دهید محصول شما به دستش برسد یکی دو روز از آن استفاده کند آنگاه یک تماس کوتاه بگیرید از خریدش تشکر کنید و رضایت او را جویا شوید اگر از چیزی ناراضی بود سعی کنید آنرا رفع کنید در نهایت وقتی مشتری راضی بود یا راضی شد می توانید از او بخواهید که دوستان و آشنایان خود را به شما معرفی کند و در ازای آن مشوقی دریافت کند این هم یک روش بازاریابی قدرتمند است که خرجی ندارد اما سود فراوانی عاید شما خواهد کرد.

برای برند سازی و ارتقای ارزش برند فروشگاه اینترنتی خود بی نهایت کار می توانید انجام دهید که در اینجا به چند مورد بسنده کردم چون بحث بسیار مفصل است و کتاب ها و منابع بسیار در زمینه برند سازی وجود دارد که می توانید از آنها هم بهره ببرید.

بهترین دوست فروشگاه های اینترنتی

موتور های جستجو و در صدر آنها گوگل بهترین دوست موتور های جستجو هستند آنها ترافیک مورد نظر را به سوی شما هدایت می کنند آنها مشتری های مد نظر شما را برایتان می آورند اما این کا به این سادگی ها هم نیست باید روی بهینه سازی و سئو وب سایت خود کار کنید مطالب مفید و جامع و کاربرپسند برای مشتری ایجاد کنید وب سایت شما باید برای کاربران موبایل و همه پلت فرم ها کاربری ساده و راحتی داشته باشد با اینترنت کم سرعت به خوبی لود شود و همه کار هایی که برای ارتقای وب سایتتان نزد موتور های جستجو لازم است باید انجام دهید. روی کلمات کلیدی و نیچه وب سایت خود کار کنید این کاری بلند مدت است و یک شبه اتفاق نمی افتد

 

نقد بدون تعصب

سعی نکنید به هر شکل ممکن کالای خود را بفروشید وقتی که در مقام فروشنده کالا فقط از آن تعریف می کنید خریدار در برابر شما جبهه می گیرد به این ترتیب این حس را در او القا می کنید که فقط به دنبال سود خود هستید و اهمیتی به کارایی کالای خود نمی دهید. بنابراین باید علاوه بر مزایا معایب و نقاط ضعف آنرا هم بیان کنید نگران نباشید برخی معایب و مزایا برای عده ای مهم نیستند به عنوان مثال یک گوشی موبایل که قابلیت های خوبی دارد صفحه نمایش مناسبی دارد دوربین قوی و.. داشته اما قابلیت اتصال به Wifi را ندارد هنوز می تواند برای عده زیادی مناسب باشد هنوز عده زیادی هستند که با گوشی خود به اینترنت متصل نمی شوند و احتمالاً این گوشی موبایل به خاطر نداشتن این چیپ ارزان تر هم هست و بدین ترتیب برای عده زیادی می تواند انتخاب مناسبی باشد ولی در عین حال برای عده ای هم که این ویژگی را لازم دارند مناسب نیست و این شما هستید که باید با شفافیت کامل اطلاعات لازم را در اختیار مشتری قرار دهید فقط با هدف کمک کردن به مشتری هر کالایی را نقد کنید و سعی کنید برای هر گروه از مشتریان کالای مناسبش را در اختیارش قرار دهید.

تبلیغات

حتماً این جمله معروف را شنیده اید که می گویند «اگر می خواهید پول در بیاورید باید پول خرج کنید» یکی از جاهایی که باید پول خرج کنید تبلیغات است امروزه رقابت شدیدی بین فروشگاه های اینترنتی در جریان است، هر محصول جدیدی که یک فروشگاه اینترنتی ارائه می کند بلافاصله در چندین فروشگاه اینترنتی دیگر هم عرضه می شود، به دلیل نبودن قانون منسجم کپی رایت هم به راحتی مطالب و توضیحات مربوط به هر کالا کپی می شود و مزیت منحصر به فرد بودن فروشگاه هم در این میان خیلی بزرگ نخواهد بود. برای سرپا ماندن در این بازار باید روی تبلیغات کار کنید به خصوص تبلیغات اینترنتی! برای تبلیغات تاثیر گذار باید رسانه ای را بیابید که مشتریان هدف شما مخاطبش باشد. توصیه می کنم مطلب « چگونه یک متن تبلیغاتی تاثیر گذار بنویسیم » را مطالعه نمایید

ارزش به وزن

کالایی که در اینترنت فروخته می شود باید ارزش  به وزن بالایی داشته باشد با توجه به هزینه بالای پست در ایران ارسال کالاهای سنگین وزن ارزان قیمت برای یک فروشگاه اینترنتی یا سود کمی دارد یا ضرر ده است یا اینکه باید آن کالا را گران بفروشید که در این صورت هم مشتری چندانی نخواهد داشت. بنابراین یکی از رازهای موفقیت یک فروشگاه اینترنتی انتخاب کالای مناسب است سود این کالا باید آنقدر باشد که هزینه های ارسال را پوشش دهد. وقتی که کالایی را در اینترنت می فروشید علاوه بر مالیات، مالیات بر ارزش افزوده و هزینه بیمه هزینه های دیگری هم دارید باید افرادی مرتب قیمت ها و موجودی انبار را به روزرسانی کنند، به مشتریان پاسخ دهند، آدرس ارسال را مشخص نمایند  سفارشات را بسته بندی و آماده ارسال کنند و… که نسبت به یک فروشگاه معمولی نیاز به کار بیشتری دارد و این هم یعنی استخدام نفرات بیشتر و هزینه های بیشتر. بنابراین بدنبال کالاهایی باشید که سود کافی داشته باشند.

 

کالاهای ناب یا کمیاب

یک فروشگاه اینترنتی برای موفقیت باید کالاهایی را در اینترنت عرضه کند که از نظر کیفیت در سطح مناسبی باشد همچنین معمولاً کالاهای کمیاب در اینترنت فروش بهتری دارند برخی کالاها ممکن است در شهر های کوچکتر یا جاهای دور افتاده یافت نشوند اما همین کالا را به راحتی می توانید در پایتخت بیابید این یکی از پتانسیل های با ارزش درآمدزایی برای فروشگاه های اینترنتی است فکر کنید فروشگاهی دارید که در تمام کشور شعبه دارد! بنابراین روی این گونه کالاها سرمایه گذاری کنید تا بتوانید فروش مناسبی داشته باشید.

تنوع کالا

درست است که هزینه اولیه راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی بسیار پایین است (در مقایسه با یک فروشگاه واقعی) اما هزینه های جاری یک فروشگاه اینترنتی هم کم نیست بنابراین باید فروش مناسبی داشته باشید و یکی از بهترین راه ها برای فروش بالا ارائه کالاهای متنوع به مشتری است. هر چه کالای متنوع تر و بیشتری داشته باشید می توانید تعداد بیشتری از مشتریان را جذب کنید. و منابع درآمدی بیشتری خواهید داشت.

کالاهای مکمل

یکی از بهترین کار هایی که می توانید انجام دهید و سود خود را در فروشگاه اینترنتی بالا ببرید ارائه محصولات مکمل است به عنوان مثال فرض کنید یک مشتری از شما دوربین عکاسی بخواهد حال اگر کیف استاندارد این دوربین را هم به عنوان یک انتخاب در اختیارش قرار دهید و در صورت خرید یک کیف به همراه کارت حافظه در کنار دوربین تخفیف مناسبی در اختیارش قرار دهید کمتر خریدار دوربینی در برابر چنین پیشنهادی می تواند مقاومت کند. اما نکته ای که در این میان مهم است و باید به آن توجه کنید نیاز مشتری است به عنوان مثال خریداری که دوربین جدیدی می خرد باید حافظه ای متناسب با آن که از نظر حجم و سرعت خواندن اطلاعات خریداری کند این حافظه باید کیفیت مناسبی داشته باشد و گارانتی معتبری داشته باشد کیفی که به او می دهید باید کیفیت مناسبی داشته باشد اندازه اش متناسب با سایز دوربین باشد و در عین حال برای سلیقه های مختلف طرح ها و رنگ های متنوعی داشته باشد. برای بهره وری هر چه بیشتر به این شیوه باید در طراحی وب سایت خود قابلیت پیشنهاد دادن کالاهای مکمل را بگنجانید.

تخفیف و جایزه

تخفیف و جایزه همان راه و ترفندی است که به کمک آن می توانید مشتریان خود را به خرید دوباره و بیشتر از خود ترغیب کنید و باز هم سود بیشتری بدست آورید و البته همه اینها در صورتی پاسخگوست که کالایی با کیفیت مناسب در اختیار او قرار دهید. از قدرت پاداش به مشتری غافل نشوید و آنرا امتحان کنید آنقدر تاثیر مثبتی در فروش دارد که فکرش را هم نمی کنید.

 

ایجاد ارتباط تنگاتنگ با مشتری

یکی از ضعف های فروشگاه اینترنتی این است که برخورد مستقیم با مشتری وجود ندارد بنابریان باید کانال های ارتباطی موجود با مشتریان را تقویت کنید به خاطر داشته باشید که تعداد کمی از مشتریان ناراضی با شما تماس می گیرند و به راحتی آنها را از دست خواهید داد اما برای اینکه مانع نارضایتی مشتریان بعدی شوید هر شکایت و انتقادی را مانند یک نصیحت پدارانه قبول کنید همیشه به خاطر داشته باشید این یکی از صد ها شکایت است بقیه مشتریان ناراضی برای شما تبلیغات منفی می کنند و به راحتی مشتریان دیگری را هم از دست می دهید. و چیزی هم به شما نمی گویند.

طراحی حرفه ای – روان، زیبا، کاربر پسند، ساده

طراحی یک فروشگاه اینترنتی باید به گونه ای باشد که کاربر به راحتی کالای مورد نظر خود را در آن پیدا کند. حتما یک موتور جستجوی داخلی داشته باشید درباره تیتر صفحه و توصیف آن در کد های html یا همان متا تگ های معروف حساس باشید چون موتور های جستجو به این متا تگ ها بسیار اهمیت می دهند و بر اساس این تگ ها وب سایت شما در نتیجه جستجو ظاهر می شود. باید بتوان کالاها را بر اساس قیمت، برند، محبوبیت، نوع کالا و… مرتب و فیلتر کرد تا مشتری بتواند با توجه به نیاز خود کالای مورد نظرش را پیدا کند.  حتی رنگ هایی که برای دکمه های خرید انتخاب می کنید در میزان فروش شما تاثیر دارند اگر به این موضوع علاقه مند هستید مقاله « طراحی وب سایت رنگ ها – کدام رنگ می تواند فروش وب سایت را بالا ببرد؟» را مطالعه نمایید.

صفحات شما باید سریع باز شوند وب سایت هایی که کند هستند بسیاری از کاربران خود را به سادگی از دست می دهند این موضوع برای فروشگاههای اینترنتی اهمیت بیشتری دارد چون فروشگاه اینترنتی باید ایجاد اعتبار کند و وب سایتی که صفحاتش به سختی باز می شود چگونه می تواند چنین حسی را در کاربر القا کند!

 

اطلاعات ارزشمندی در اختیار کاربر قرار دهید

یکی از بهترین روش های جذب مشتری در اینترنت و بالا بردن اعتبار یک وب سایت ارائه اطلاعاتی مفید و ارزشمند به کاربران است و فروشگاه های اینترنتی هم از این قاعده مستثنا نیستندسعی کنید اولین فروشگاهی باشید که محصولات جدید را نقد می کند. عکس های زیاد و با کیفیت مناسب در ابعاد واقعی در اختیار کاربران قرار دهید. برای مقایسه از کالای خود در کنار افراد عکس بگیرید تا بتوانند مقیاس مناسبی از آن داشته باشند البته باید مشخصات فیزیکی محصول هم در اختیار مشتری قرار گیرد.

قرار دادن محلی برای نمایش نظرات مشتریان می تواند بسیار مفید باشد شاید این مطالب از نظر یک منتقد حرفه ای خیلی ارزشمند نباشد اما برای کاربران تجربه کسانی که از محصول شما استفاده کرده اند بسیار با ارزش است و به آنها کمک می کند راحت تر تصمیم بگیرند. علاوه بر اینکه باید به مشتریان خود امکان ارائه نظر بدهید و آنها را در وب سایت خود نمایش دهید باید کسانیکه در نظر خواهی ها شرکت می کنند را هم تشویق کنید به عنوان مثال می توانید به ازای تعداد مشخصی نظرات سازنده و خوب به آنها کوپن تخفیف تقدیم کنید و علاوه بر تشویق آنها برای مشارکت بیشتر در تامین محتوای وب سایت آنها را ترغیب کنید تا باز هم از شما خرید کنند.

متفاوت و منحصر به فرد باشید

برای اینکه یک فروشگاه اینترنتی موفق و شناخته شده داشته باشید باید به گونه ای عمل کنید که همه شما را با نام و نشان خاص خودتان بیاد بیاورند. باید طرح وب سایت شما منحصر به فرد باشد و به گونه ای با مشتری رفتار کنید و امکاناتی در اختیارش قرار دهید که نام فروشگاه اینترنتی شما در خاطرش بماند. باید یک چیز خاص و منحصز به فرد داشته باشید که همه شما را با آن به خاطر بیاورند قابلیت هایی مانند توانایی ارائه قیمت های رقابتی، ارائه کالاهای لوکس، کالاهایی با ارزش و کیفیت بالا ولی قیمت مناسب و… از آن جمله هستند در فروشگاه شما چه چیزی خاص و منحصر به فرد است؟

رقابتی عمل کنید

دنیای کسب و کار دنیای بی رحمی است آنها که مراقب حرکات رقبا نیستند ممکن است به راحتی بازار خود را واگذار کنند. حتی اگر شما بسیار قوی عمل کنید رقبای شما حواسشان به شما هست مرتب به وب سایت شما سر می زنند و حرکات شما را زیر نظر دارند. هر موفقیتی که بدست می آورید از دید رقبای شما پنهان نمی ماند. دنیای امروز کسب و کار دیگر جایی برای ضعیف ها و آنهایی که به روش های قدیمی کار می کنند ندارد نه تنها باید با قدرت وارد این بازی شوید بلکه باید مدام در حال نوآوری و خلاقیت باشید. به گونه ای عمل کنید که مشتریان وفادار پیدا کنید و سخت مراقب مشتریان ارزشمند خود باشید چون حیات فروشگاه اینترنتی شما به میزان وفاداری آنها وابسته است.

علی یزدی مقدم

مطالب مرتبط:

 

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها:  1. بسیار سپاسگزارم

  2. عالی یود،مچکرم ازتون

  3. ممنون از مطالب مفیدت

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

لطفا جای خالی را پر کنیدصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید