اهمیت اسکن آنومالی در زنان باردار

 

anomaly1

غربالگری آنومالی در واقع شناسایی موارد و نمونه هایی است که خارج از حالت طبیعی جنین اتفاق می افتد. آنومالی همچنین تغییرات، انحرافات، موارد عجیب و گمراه کننده خارج از حالت معمول و طبیعی را نشان می دهد. موارد نادر در حاملگی با این اسکن قابل شناسایی است.

اسکن آنومالی اسکنی از رحم و جنین در شکم است. سونوگراف رشد طبیعی جنین و اینکه جفت در کجا قرار دارد را بررسی می کند. اسکن آنومالی اسکن فراصوت در میانه دوران حاملگی بین هقته 18 تا 20 حاملگی انجام می شود. محل قرار گرفتن جنین، شکل و اندازه صورت و دست ها در هفته 20 نشان داده می شود با اجازه و صلاح دید سونوگراف، می توانید تصویر جنینتان را بر روی مانیتور ببینید.

شما ممکن است بخواهید جنسیت بچه تان را بدانید و عکسی از او داشته باشید، یا زمان دقیق زایمان را بدانید، همه این سؤال ها توسط سونوگراف قابل پاسخگویی است. با این حال اسکن آنومالی هدف مهمتری دارد و آن هدف: تایید رشد جنین به صورت نرمال است.

حدود 20 دقیقه یا بیشتر این اسکن به طول می انجامد که در اکثر سونوگرافی ها شما اجازه دارید در حین بررسی ناهنجاری ها توسط سونوگراف، جنین را بر روی مانیتور مشاهده کنید. ضربان قلب بچه و بخشهای مختلف بدن جنین به شما نشان داده خواهد شد، شاید خیلی از ارگانهای مختلف بدن سر در نیاورید اما متخصص در مقطع عرضی آن را بررسی می کند. استخوان جنین، سفید رنگ و بافتهای نرم بدن، خاکستری و لکه لکه و مایع آمنیوتیک اطراف جنین سیاه رنگ دیده می شود.

سونوگراف چه چیزهایی را مشاهده و بررسی می کند؟

سونوگراف، تمامی ارگانهای جنین را معاینه و اندازه گیری می کند.

 • شکل و ساختار سر را می بیند و مشکلات مغزی نادر که قابل مشاهده هم باشد، مورد بررسی قرار می دهد.
 • صورت را می بیند و لب شکری بودن جنین را بررسی می کند. نارسایی های شکاف کام و لب شکری مربوط به دهان بچه است که به سختی دیده می شود و واضح نیست.
 • ستون مهره ها از لحاظ طولی و هم مقطع عرضی بررسی می شود تا مطمئن شود همه استخوانها در یک ردیف قرار دارند.
 • شکم و ارگانهای داخلی آن بررسی می شود.
 • بررسی قلب، قسمتهای مختلف آن و دریچه ها که باید هم اندازه باشند، انجام می شود. (دریچه ها بایستی با هر ضربان باز و بسته شوند.)
 • معده جنین دیده می شود و اینکه جنین بخشی از مایع آمنیوتیک که در اطرافش قرار دارد را می بلعد که این مایع را به صورت حباب سیاه رنگی در معده مشاهده می کنند.
 • آیا جنین دو کلیه سالم دارد؟ گردش ادرار به طور آزاد در مثانه جریان دارد؟ اگر مثانه جنین خالی است، در طی انجام اسکن بایستی مثانه پر شود تا راحت تر دیده شود.
 • دست ها، پاها را می بیند و انگشتان دست و پا را می شمارد.
 • جفت جنین، بند ناف و مایع آمنیوتیک اطراف جنین بررسی می شود. جفت ممکن است در دیوار جلویی رحم (قدامی) یا دیوار پشتی رحم (خلفی) یا نزدیک به بالا یا ته رحم باشد. ممکن است جفت آن قدر پایین آید که گردن رحم (سرویکس) را بپوشاند. اگر جفت پایین باشد شما نیاز به اسکن دیگری در سه ماهه سوم دارید تا موقعیت جنین و جفت را بررسی کند.
سونوگراف برای تشخیص چگونگی رشد جنین، بخشهای مختلف آن را اندازه گیری می کند که به شرح زیر است:

اندازه گیری محیط اطراف سر (HC)

اندازه گیری محیط شکم (AC)

اندازه گیری استخوان ران (FL)

در اینجا لیست چند بیماری نادر و درصد تشخیص و مشاهده آن بیماری ها توسط سونوگراف بیان می شود:

نبود قسمت بالایی سر (بی مغزی): 98%

لب شکری: 75%

نقص نخاعی: 90%

نقص دیواره شکمی (اگزام فالوس): 80%

نقص دیواره شکمی (گاستروسیزیز): 98%

فقدان یا کوتاه بودن اندام های زیرین مثل دست و پا: 90%

مشکلات کلیوی، بزرگ بودن یا نبود یا غیر نرمال بودن کلیه: 84%

زیاد بودن مایع مغزی (هیدروسفالوس): 60%

سندرم ادواردز یا سندرم پتاز (نقص کروموزومی): 95%

مشکلات قلبی مهم (نقص عضو قلب، رگها و دریچه ها): 50%

در بعضی موارد نقص قلب و گرفتگی رگها، ممکن است تا بعد از حاملگی نیز تشخیص داده نشود.

در بیشتر مواردی که به تکرار اسکن توصیه می شود، مشکل مهمی وجود ندارد. حدود 15%  از اسکن ها به یک یا چند دلیل بایستی مجددا تکرار شود. که تکرار اسکن در هفته 23 حاملگی انجام می شود.

در برخی از مشکلاتی که با اسکن آنومالی تشخیص داده می شود، ممکن است بچه نیاز به جراحی یا مراقبت هایی بعد از تولد داشته باشد، و یا حتی در مواردی، جراحی جنین در رحم مادر انجام می شود.

بنابراین لازم است اقوام و خویشان، خانواده، ماما، دکتر زنان، متخصص اطفال، فیزیوتراپ و … در مقابل هر مشکلی از شما حمایت کنند و شما را به آرامش دعوت نمایند.

با آرزوی سلامتی برای مادران باردار و جنین نازنین شان.

ترجمه: سمیه مظفری

مطالب مرتبط:

 

به اشتراک بگذارید :      فیس بوک کلوب twitter

 

این مطلب را برای دوست خود ارسال نمایید این مطلب را برای دوست خود ارسال نمایید
برچسب ها: ، ، ، ، ،
این مقاله اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
در یاد بگیر دات کام مشترک شوید و آخرین مطالب و مقالات را در ایمیل خود دریافت نمایید
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید

 1. سلام ممنون خیلی از نگرانیم کم کردید خدا خیرتون بده.

 2. سلام خوبین
  سونوگرافی انجام دادم هفته 34 بارداری میشم تو سونو گفتن 3 هفته از بارداری عقب هستش یعنی Fl:5.96 هستش که میشه 31 هفته ونوشته در بررسی پارامترها طول استخوان ران قد کوتاهتر است که با بررسی داپلر FAR رد میشود AC.BND.HC در حد نرمال است.احتمال کوتاهی شاید ژنتیکی باشد. BDP.:8.84 35 w+5’d
  HC:31.58 35w+d3
  Ac:30.10 34w+0 d
  Fl:5.96 31w+0 d
  لطفا منو راهنمایی کنین خیلی نگرانم مرسی

 3. سلام ،من سونوی nt انجام دادم که مشکلی نبود اما در آزمایش ژنتیکم ریسک سندرم داون مثبت بود .دکتر گفت که مرحله دوم آزمایش در هفته 16 بارداری باید انجام شود خیلی نگرانم خواهش می کنم مرا راهنمایی کنید ممنونم از سایت شما

 4. تمام آزمایشات و سنوگوافی ها برای آرش من خوب بود ولی کوچولوی ناز من صد دقیقه بعد از تولد از بین رفت ، متاسفانه با اینکه اینهمه علم پیشرفت داشته ،دکترها و آزمایشگاه ها و سنوگرافیست های ما به طرز عجیبی تو گذشته دور به سر میبرند و رک باید بگم هیچ چیز حالیشون نیست.
  بچه ناز من وقتی بدنیا اومد به گفته دکترهای داخل اتاق عمل نارسایی قلبی ،نارسایی مغزی ،آنومالی در دست ،پا و گوش و دیگه بقه رو خاطرم نیست رو داشت ولی در سونوگرافی ها فقط به فودکلاب اشاره شده بود و بقیه موارد اصلا دیده نشده بود.

  آزمایشها و سونوگرافی های با قیمتهای فضایی و بی نتیجه ، دکترها و بخصوص منشی. دکترهای که فکر میکنن از………………چیزی بارشون نیست

  بچه من الان تو بهشت زهرا کنار کلی بچه دیگه که به جرائت نود درصد بخاطر بی سوادی دکترهای مملکت تو خاک خوابیدن ، دراز به دراز خوابیده و ………. امثال من و پدر مادرهای بیچاره رو میچاپن چه از نظر مالی و چه عاطفی و روحی

  لعنت بر کسایی که با بی فکری کلی ادم رو که منتظر آومدن یه بچه سالم به خانواده هستند رو عزادار می کنن

 5. باسلام سونوی آنومالی کردیم 20 هفته و 4 روز سونوگراف گفت FL و Tibia
  19 هفته و 6 روز است گفتند پس از سه هفته سونوی اوبی ساده کنید و روند رشد این دو را مجدد برسی کنید. فعلا نرمال است میخواستم ببینم جای نگرانی هست یا نه؟

 6. سلام مرسی ازاطلاعات جامع ودقیق ای که عرض کردین ببخشیدمن یه سوال دارم جواب غربالگری من greaterمثبت درموردابتلای جنین به سندرم داون یعنی ممکنه اشتباه باشه بااین سونوگرافی مشخص می شه

نظر شما چیست؟


یک × = 2تبلیغات اینترنتی در یاد بگیر دات کام

بسته های تبلیغاتی ارزان قیمت

 

Oondex.com

www.simaomrani.ir

آموزش زبان انگلیسی آلمانی فرانسه
آموزش زبان آلمانی

آموزش Vray و 3d max

آموزش زبان انگلیسی
آموزش برنامه نویسی آندروید
سرور مجازی
خرید بازی های کامپیوتری
خرید ساعت مچی
MBA دوره
تمبر
فروش کاغذ دیواری قابل شستشو
طراحی داخلی
تورآنتالیا
کانکس و ویلای پیش ساخته
کانکس
دستگاه دستمال کاغذی
فروش ویژه جشنواره اینترنت پرسرعت صبانت
آهنگ جدید ایرانی
دانلود فیلم با لینک مستقیم
دانلود فیلم با لینک مستقیم
سایت تهران موزیک
وب سایت آهنگستان
دانلود آهنگ جدید
دانلود آهنگ جدید
دانلود آهنگ جدید
دانلود آهنگ جدید
شارژ مستقیم ایرانسل
شارژ ایرانسل
خرید شارژ ایرانسل با کارت بانک