• ارسال کننده: سمیه مظفری
  • تاریخ انتشار: ۱۳۹۶ / ۰۱ / ۲۷

آموزش ترفندهای ساده ضرب کردن و فرمول جمع اعداد

در این مقاله سعی داریم یک روش ساده ضرب کردن و دو فرمول جمع را آموزش دهیم. در این روش ها با زبانی ساده و بدون نیاز به ماشین حساب به گونه ای آموزش می دهیم که بسیار ساده تر از روش های معمول به جواب برسید.

زمانی که ضرب یا جمعی را به هر روشی به دست آورده اید و حال می خواهید مطمئن شوید که جوابتان درست بوده یا نه می توانید این روش ها را بکار ببندید. همچنین برای افرادی که شغل آنها حساب و کتاب است مثل حسابدارها و کارمندان بانک این روشها می تواند سرعت و دقت کار آنها را بالا ببرد. همین طور دانش آموزان و شرکت کنندگان در کنکور یا دیگر آزمونها نیز علاقه دارند این روش ها را بیاموزند تا در تست زنی سرعت و دقت آنها بالاتر رود.

آموزش ضرب کردن به روش رابطه مشخص بین اعداد

برای استفاده از این روش ضرب بایستی بین دو عدد رابطه مشخصی وجود داشته باشد و هر دو عدد از این رابطه تبعیت کنند یعنی یکی، از عدد مشخصی کم شود و دیگری با همان عدد جمع گردد. مثلا بین دو عدد 95 و  105 رابطه مشخصی است چرا که یکی (5-100) و دیگری (5+100) می باشد. همین طور رابطه بین اعداد 990 و 1010 یکی (10-1000) و دیگری (10+1000) می باشد.

حال در اینجا از دو عدد 95 و 105 برای مثال استفاده می کنیم.

         (100-5)          95

  (100+5)       105*

______

پس مهم این است که ابتدا رابطه بین دو عدد را پیدا کنید. برای بدست آوردن پاسخ، عدد مشترک بزرگتر یعنی 100 را در خودش ضرب کنید. 100*100 که می شود 10000 سپس عدد مشترک کوچکتر یعنی 5 را نیز در خودش ضرب کنید که می شود 25 . حال بایستی 25 را از 10000 کم کنید.

    9975 = 10000-25 = (5*5) – (100*100)

بنابراین پاسخ برابر 9975 می شود همان طور که ملاحظه می کنید، بدست آوردن پاسخ به این روش بسیار ساده تر از ضرب معمول 95 در 105 خواهد بود.

این روش ضرب بسیار ساده است و به راحتی می توانید به ذهن بسپارید و با چند بار تمرین کردن به آن مسلط شوید.

آموزش ضرب و جمع اعداد

فرمول جمع اعداد فرد متوالی شروع از یک

برای اینکه چند عدد فرد متوالی که از یک شروع می شوند را با یکدیگر جمع کنید می توانید از فرمول n*n استفاده کنید. n تعداد اعدادی است که قرار است با یکدیگر جمع شوند.

به طور مثال چهار عدد فرد متوالی 1، 3، 5، 7 برابر است با

16= 4*4=1+3+5+7

فرمول جمع اعداد فرد زوج شروع از دو

برای اینکه چند عدد زوج متوالی که از دو شروع می شوند را با یکدیگر جمع کنید می توانید از فرمول n*(n+1) استفاده کنید. n تعداد اعدادی است که قرار است با یکدیگر جمع شوند.

به طور مثال چهار عدد زوج متوالی 2، 4، 6، 8 برابر است با

20= 5*4=2+4+6+8

فرمول جمع اعداد متوالی بیشتر در آزمون ها و کنکور کارایی دارد و از آنجایی که فرمول بسیار ساده ای دارد که هم می توان به راحتی به ذهن سپرد و هم کارایی زیادی دارد، می توانید در موارد زیادی از آن استفاده کنید و به سرعت به جواب صحیح برسید.

فهیمه مظفری 

به اشتراک بگذارید :       فیس بوک کلوب

 

برچسب ها:
این مقاله اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است

 

در یاد بگیر دات کام مشترک شوید و آخرین مطالب و مقالات را در ایمیل خود دریافت نمایید
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنیدتبلیغات اینترنتی در یاد بگیر دات کام

بسته های تبلیغاتی ارزان قیمت

 
بستن تبلیغات

Useful Websites Directory

طراحی سایت
چاقی صورت
تور کوش آداسی
وقت سفارت انگلیس
ویزای تحصیلی کانادا
ردیاب خودروصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در گوگل پلاس دنبال کنید صفحه ما را در  تلگرام دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید