• ارسال کننده: زهرا صانعی
  • تاریخ انتشار: ۱۳۹۶ / ۰۸ / ۱۵

خود را به مشتری ثابت کنید

نسخه صوتی

آیا می دانید خانم ها در دهه 50 میلادی در سالن های زیبایی درباره چه صحبت می کردند؟ آیا می دانید آن ها در این دوره چه محصولاتی را دوست داشته اند و از چه محصولاتی ناراضی بوده اند؟ امروزه به کمک هواداران و دوستانی که کمپانی های بزرگ دارند، از محصولات و برند خود دفاع می کنند و به این ترتیب مشکلی که دیگر شرکت ها در بازاریابی دارند به راحتی حل می کنند.

سالن زیبایی

فرقی نمی کند آدامسی بفروشید که دهان را خوش بو می کند، یا نرم افزاری داشته باشید که شرکت ها را در برابر تهدیدهای سایبری محافظت کند، مردم می خواهند به این باور برسند که محصول شما از عهده کار آن ها بر خواهد آمد و نیازشان را برطرف خواهد کرد. مشکل این است که مردم به ندرت به بازاریابان و فروشنده ها اعتماد می کنند و البته حق هم دارند و باید بدانید که ایجاد چنین اعتمادی کار سختی است. مردم ترجیح می دهند که همین حرف را از یک شخص غریبه بشنوند تا یک بازاریاب و شایعات را به سخنان فروشنده ها ترجیح می دهند.

دلیلی برای باور داشتن به آن ها بدهید

ایجاد اعتماد با دادن دلیلی به مخاطبان برای اینکه پیام شما را باور کنند شروع می شود. روش های مختلفی برای باورپذیری تبلیغات شما وجود دارد تا این اعتماد را ایجاد کند، از نقدها و توصیه ها گرفته تا سیستم های رای گیری و دیگر روش ها. همه این ها مهم هستند و می تواند داستان های فراوان و زیبایی از محصولات و کمپانی شما نقل شود ولی هیچکدام این حقیقت را ثابت نمی کند که کمپانی شما بهترین گزینه برای مشتری است.

خریداران و گاهاً آنهایی که در یک معامله، رو در رو قرار دارند از شما ضمانتی می خواهند که راه حلی موفقیت آمیز برای افرادی مانند آنها و مشکلی مانند مشکل آنها ارائه دهید.

فکر نمی کنید خیلی ساده است؟ می تواند باشد، اما متاسفانه شرکت های زیادی چند مرحله بحرانی را در داستان هایی که تعریف می کنند فراموش می کنند به این ترتیب سبب نا امیدی مشتریان احتمالی از خود می شوند، نمی توانند اطمینان آن ها را جلب کنند و طبیعی است که فروش خوبی هم ندارند. این همان چیزی است که برخی به آن Case Study یا مطالعه موردی می گویند اما من ترجیح می دهم به آن بگویم داستان های موفقیت مشتریان. آن ها درباره بازگشت سرمایه و اینکه پول خود را هدر نمی دهند صحبت می کنند و بسیاری معیارهای دیگر موفقیت محصول خود را به رخ می کشند که خریداران به دنبال آن هستند اما آنچه بسیار مهم است این است که این داستان تاثیرگذار باشد. باید باورپذیر باشند.

تبلیغ کالا

ابتدا اجازه دهید با نبایدها شروع کنیم:
  • بر خودتان تمرکز نکنید! داستان باید درباره مشتریان شما باشد نه خود شما. آنچه که مشتریان شما انجام داده اند تا به موفقیت دست یابند را به نمایش بگذارید نه اینکه محصول شما چگونه سبب موفقیت آنها شده است.
  • یک مطالعه موردی در حقیقت ابزاری برای فروش بهتر و بیشتر است ولی یک ضمانت نامه برای فروش نیست. ویژگی ها و مزایا را هدف تیر خود قرار دهید.

این تمرین ها را به کار گیرید تا فروشنده های خود را با داستان های موفقیت مشتریان مسلح کنید و به این ترتیب به آنها بهانه و دلیل لازم برای اینکه شما را باور داشته باشند بدهید تا وارد مرحله بعدی خرید شوند.

دشمن مشترک را شناسایی کنید

وقتی که آنها به دنبال راه حلی برای مشکل خود هستند شما باید به دنبال داستان های خوبی درباره مشکل مشترک افراد باشید. این لیستی از داستان هایی است که باید روایت کنید. اگر بیش از یک گروه مخاطب دارید بهتر است برای هر گروه از آنها داستان های متفاوتی آماده کرده باشید. ممکن است مشتری شما یک فرد عادی باشد یا شرکتی بزرگ با کارشناسان برجسته هم به همان محصول نیاز داشته باشد طبیعی است که قانع کردن این دو دسته مانند یکدیگر نیست و برای هر گروه از مشتریان خود، باید به صورت جداگانه مطالعاتی انجام دهید. داستان های شما باید متناسب با تخصص و میزان باور پذیری آنها باشند و به درستی مشتریان هدف را نشانه بگیرند.

نام ها و شماره ها به داستان اعتبار می بخشند

مردم به آنها که می شناسند اعتماد می کنند. اعداد به ندرت دروغ می گویند و امروزه به کمک اینترنت به راحتی می توان درباره افراد و سخنان اغراق آمیزی که بیان می شود تحقیق کرد و شبکه هایی مانند LINKED IN هم منبع خوبی برای آشنایی با افراد و سابقه آنهاست. مردم در شبکه های اجتماعی داستان های شما را مورد بحث و ارزیابی قرار می دهند و ادعایی که می کنید را راستی آزمایی خواهند کرد و حتی به حساب کاربری آنها در توییتر خواهند رفت و با آنها تماس خواهند گرفت.

هر کسی که داستان شما را می خواند می داند که محصول شما مهمترین نقش را در حل مشکل مشتریان ایفا کرده است، اما نیازی نیست خودنمایی کنید. تمرکز خود را بر تلاش مشتری، تصمیم گیری و کار او قرار دهید و داستان را به این شکل بنویسید تا داستان خود را باورپذیرتر کنید و قلب مشتریان را مال خود کنید و به راحتی می توانید از مشتریان خود فیلم و داستان بسازید چه کسی از شهرت فرار می کند؟

به کمک مشتریان و استفاده از نام آنها می توانید به فرآیند باورپذیری داستان های خود سرعت بیشتری ببخشید و همچنین مشتریان دیگری مشتاق خواهند شد تا با شما مصاحبه ای ترتیب دهند و به این ترتیب شناخته شوند.

خوشحال تر از همیشه!

به خوانندگان داستان خود درباره فرمول سس جادویی خود بگویید! در داستان خود به خوانندگان یا مخاطبین نشان دهید که چگونه مشکل آنها با راه حل مختص شما حل شده است. مشتریان مشخصاً چه کاری انجام داده اند که به چنین نتایج قابل توجهی داست یافته اند؟

بسیاری از مدیران روابط عمومی وقتی که از آنها خواسته می شود داستان های این چنین تهیه کنند دچار استرس می شوند. این ها داستان هایی است که باید در اختیار مدیران بازاریابی و فروش قرار گیرند و آنها هم داستان های موفقیت مشتریان را در اختیار کارکنان و افراد خود قرار دهند. برای این منظور لیست بلند بالایی از کارها در برابر آنها قرار می گیرد تا یک داستان مناسب تهیه شود که از آن جمله می توان به تهیه لیستی از مشتریان که نتایج درخشانی به کمک محصول شما بدست آورده اند و تماس گرفتن با آنها، جلب رضایت آنها و بسیاری کارهای دیگر است که در نهایت داستانی باورپذیر و واقعی برای مشتری تهیه شود. با حرکت به سمت داستان های موفقیت مشتریان می توانید به سمت موفقیت کمپانی خود حرکت کنید.

ترجمه: علی یزدی مقدم

به این مطلب رای دهید 

به اشتراک بگذارید :       فیس بوک کلوب

 

برچسب ها:
این مقاله اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است

 

در یاد بگیر دات کام مشترک شوید و آخرین مطالب و مقالات را در ایمیل خود دریافت نمایید
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

*

codeتبلیغات اینترنتی در یاد بگیر دات کام

بسته های تبلیغاتی ارزان قیمت

 
بستن تبلیغات

Useful Websites Directory

گردنبند اسم
طراحی سایت
طراحی سایت شرکتی
دستگاه جوجه کشی ارزان
المنت صنعتیصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در گوگل پلاس دنبال کنید صفحه ما را در  تلگرام دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید