• ارسال کننده: سمیه مظفری
 • تاریخ انتشار: 2018 / 02 / 14

از زایمان طبیعی و اپیدورال (زایمان بی درد) چه انتظاری می رود

انتخاب هایی برای تولد بچه

به دنیا آوردن بچه می تواند و بایستی یک تجربه عالی برای مادر باشد. اما نحوه زایمان برای برخی از زنان به خاطر دردهای پیش بینی شده و ناراحت کننده، استرس زاست.

زنان زیادی اپیدورال (روشی برای زایمان بی درد) را دریافت می کنند تا زایمان راحت تری داشته باشند و این روش بیشتر از زایمان طبیعی انتخاب می شود. اما ترس و استرسی در مورد عوارض جانبی اپیدورال و تولدهای این چنینی با دخالت پزشکی وجود دارد. با پزشک و مامای خود در مورد روشی که برای تولد نوزاد شما بهترین گزینه است صحبت کنید. ضمنا نکات مهمی در این زمینه وجود دارد که با خواندن این مقاله می توانید اطلاعات خود را بیشتر کنید.

در پزشکی اپیدورال روشی است که از طریق آن می‌توان دارو یا ماده حاجب را به داخل فضای اپیدورال تزریق کرد. تکنیک‌هایی مانند بی دردی از طریق اپیدورال یا بیهوشی از طریق اپیدورال در این روش وجود دارد.

فضای اپیدورال و زایمان بی درد

فضای اپیدورال، فضایی است در کنار فضای اسپاینال اما در قسمت بیرونی دورا (سخت شامه)، در تماس با سطح خارجی سخت‌شامه می‌باشد. در سمت داخلی سخت‌شامه، غشایی به نام عنکبوتیه وجود دارد که با مایع مغزی نخاعی که در اطراف نخاع قرار دارد در تماس است. در بزرگسالان طناب نخاعی در اطراف سطح دیسک بین مهره‌های L1 و L2 خاتمه می‌یابد. (اما در نوزادان تا مهره L3 و در گاهی مواقع تا L4 ادامه می‌یابد) در قسمت انتهایی طناب نخاعی یک دسته از رشته‌های عصبی به عنوان دم اسب وجود دارند، از این رو تزریق اپیدورال در ناحیه کمری احتمال خطر کمتری دارد.

چه زمانی اپیدورال کاربرد دارد؟

اپیدورال درد را در نواحی ویژه، در این نمونه، بخش پایینی بدن، کاهش می دهد. زنان غالبا به خاطر کاهش درد، این روش را انتخاب می کنند. گاهی یک ضرورت پزشکی در حین زایمان، ایجاب می کند که مشکلی پیش آمده و باید سزارین انجام شود.

یک اپیدورال 10 تا 20 دقیقه برای اثرگذاری زمان می برد و این ماده از طریق لوله باریکی به ستون فقرات وارد می شود.

فواید زایمان طبیعی و اپیدورال

بزرگترین فایده اپیدورال برای بی دردی زایمان است. زمانی که انقباضات را احساس می کنید، درد به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

در حین زایمان واژنی، از تولد بچه آگاه می شوید و می توانید حرکت کنید. در حین سزارین نیز اپیدورال باعث می شود بدون درد، جنین از رحم خارج شود. بیهوشی عمومی در بسیاری موارد گزینه خوبی است ولی مادر از تولد بچه آگاه نمی شود. بنیاد ملی سلامت گزارش می دهد که از سال 1997 تا 2008 میزان سزارین، 72 درصد افزایش یافته است که شاید بتوان مربوط به کاهش تحمل عمومی دانست.

در حالی که برخی سزارین ها، انتخابی و به خواسته مادر است، اما بیشتر آنها زمانی سزارین می شوند که زایمان واژنی نمی تواند به طور کامل انجام شود.

خطرات اپیدورال

برخی عوامل خطر در اپیدورال شامل:

 • پشت درد و دردناکی
 • سردرد
 • خونریزی ثابت و مکرر از محل سوراخ شدگی
 • تب
 • مشکلات تنفسی
 • افت فشار خون که می تواند سبب کند شدن ضربان قلب بچه شود

مهم است که علایم یادداشت شود تا در موارد نادری که خطراتی به وجود می آید، رسیدگی شود.

مادران نباید تصور کنند که تمامی شرایط اپیدورال می تواند منجر به گروهی از مشکلات دیگر مثل افزایش خطر پارگی در طی زایمان واژینال شود.

اپیدورال چیست، مزایا معایب

زایمان طبیعی چیست؟

زایمان طبیعی، زایمان واژنی است که بدون استفاده از دارو انجام می شود.

مزایای زایمان طبیعی

در سالهای اخیر زایمان طبیعی رو به افزایش است چون مادران از دخالت اپیدورال در واکنشهای طبیعی بدن در حین زایمان، نگران و دلواپس هستند.

اشلی شِ، همراه زائو، معلم یوگا، دانشجوی مامایی و تبلیغ کننده زایمان طبیعی برای زنان است. او می گوید:

“بسیاری زنان تمایل و توانایی این را دارند که دردهای زایمانی را تا حد امکان در منزل تحمل کنند و به بیمارستان نروند، چرا که نمی خواهند به مانیتورهای هشدار دهنده متصل باشند و یا معاینه های مکرر سرویکس داشته باشند. آنها معتقدند زمانی به بیمارستان بروند که دردهای زایمانی پیوسته شده باشد و تولد بچه نزدیک باشد، همین طور ارتباط پوست با پوست بچه با مادر برقرار باشد و مادران متوجه تولد نوزاد، قطع بند ناف، صدای گریه و هیجان این لحظات باشند. ”

اشلی شِ خاطر نشان می کند “تصور کنید که بچه در رحم مثل استخر آب عمیقی در پشت شما قرار دارد که مردم داخل آن فریاد می زنند که شما زور و فشار بیشتری وارد کنید، در این مرحله چه چیزی را انتخاب می کنید؟”

و در صورتی که مادر تجربه اول اوست و پیش از این آگاهی نداشته است، مادران زایمان طبیعی در بیمارستان را انتخاب می کنند.

خطرات زایمان طبیعی

چند خطر جدی در ارتباط با زایمان طبیعی وجود دارد. اگر مادر مشکل پزشکی داشته باشد یا اگر در حرکت طبیعی در طی خروج بچه از کانال تولد مشکلی به وجود آید.

نگرانی های دیگری که در طی زایمان واژنی وجود دارد شامل:

 • پارگی پرینیوم (به محدوده میان منطقه تناسلی و مقعد میان‌دوراه یا پرینیوم گفته می‌شود)
 • افزایش درد
 • بواسیر
 • خروج محتویات روده
 • بی اختیاری ادرار
 • آسیب روانشناختی
زایمان طبیعی
آمادگی

آمادگی و پیش بینی تدارک لازم برای رویارویی با هر خطر و مشکلی در حین زایمان طبیعی مهم است. مادران شاید به آمدن یک ماما در منزل و یا به انجام رساندن فرایند زایمان در بیمارستان فکر کنند. این کار به ایمن بودن زایمان و آمادگی با مواجه با هر مشکلی کمک می کند.

روشهای غیر دارویی برای تسهیل درد زایمان و زایمان ساده تر شامل:

 • ماساژ
 • طب فشاری
 • دوش آب گرم گرفتن یا استفاده از یک پارچه یا حوله گرم
 • روشهای نفس کشیدن
 • تغییر مکرر وضعیت شخص تا تغییرات در لگن جبران شود
با درد زایمان بیشتر آشنا شوید
حرف پایانی

به علت سختی و پیچیدگی درد زایمان، یک پیشنهاد و راهکار مشخص برای همه زایمان ها وجود ندارد. تنها برخی از فاکتورها را پزشکان و ماماها برای انتخاب نوع زایمان بیان می کنند:

سلامت عمومی مادر و خوب بودن روان و احساسات او

اندازه لگن مادر

سطح تحمل درد توسط مادر

میزان انقباضات

اندازه یا وضعیت بچه

بهتر است همه گزینه ها را بسنجید و بدانید چه زمانی نیاز به دارو و تداخل پزشکی دارید تا مطمئن شوید فرزند شما بدون هیچ مشکلی می تواند پای به دنیای دیگر نهد.

ترجمه: سمیه مظفری

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها: 

در یاد بگیر دات کام مشترک شوید و آخرین مطالب را در ایمیل خود دریافت نمایید

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.
بستن تبلیغات

تبلیغات اینترنتی در یاد بگیر دات کامصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید