• ارسال کننده: میترا نامجو
  • تاریخ انتشار: 2017 / 06 / 28

نصب اولین سلاح لیزری قوی روی بالگرد آپاچی

محققان شرکت جنگ افزاری “ریتئون” موفق شدند تا برای اولین بار یک لیزر با انرژی بالا را روی بالگرد آپاچی نصب کنند.

 شرکت آمریکایی “ریتئون” (Raytheon) که در زمینه ساخت و توسعه جنگ افزارها فعالیت می‌کند توانست برای نخستین بار لیزرهای با انرژی بالا را روی بالگردهای آپاچی تعبیه کند.

آپاچی دارای لیزر

سلاح‌های لیزری تاکنون روی کشتی‌ها و ناوها، هواپیماها و خودروهای مجهز جنگی آزمایش شده بود اما “ریتئون” توانست این بار این سلاح را روی بالگرد آپاچی مدل AH-64 با موفقیت آزمایش کند.

بر اساس اعلام شرکت “ریتئون” این لیزر تحت نظارت دفتر نظامی مدیریت برنامه آپاچی و فرماندهی عملیات ویژه ارتش آمریکا در صحرای “وایت سَند” ایالت نیو مکزیکو با موفقیت آزمایش شد و توانست بر روی اهداف بدون سرنشین قفل شده و آن‌ها را مورد اصابت قرار دهد.

بحث‌های زیادی پیرامون نصب این نوع سلاح روی بالگردها شده است و موافقان و مخالفان زیادی دارد اما باید توجه داشت که بالگردهای پیشرفته آپاچی از موثرترین ابزار پیروزی در نبردهای پیاده نظام هستند، چرا که دارای سرعت و دقت بالایی بوده و می‌توانند هدف را قبل از این که از مکان بالگرد مطلع شود نابود کنند.

برای مثال این لیزر برای مورد هدف قرار دادن یک تروریست در میان جمعیت عملکرد خوبی خواهد داشت.

سلاح لیزری نصب شده روی بالگردهای آپاچی دارای سیستم پیشرفته چشم الکترونیکی و حسگرهای مادون قرمز است که هدف گرفتن را آسان می‌کند. ضمن این که این سلاح می‌تواند اهداف را تا فاصله 1400 متری نشانه بگیرد.

اما این سلاح نقص‌هایی در عملکرد نیز دارد، چرا که برای شلیک بایستی ابتدا محدوده جغرافیایی هدف را شناسایی کند سپس خود هدف را تشخیص دهد، روی آن قفل کند، آن را ردیابی کند و در انتها شلیک نماید.

ارتش آمریکا اطلاعات بیشتری از نحوه عملکرد و جزییات فنی این سلاح در اختیار عموم قرار نداده است و مشخص نیست که اهدافی که طی آزمایش مورد اصابت قرار گرفتند آسیب دیدند یا به طور کلی نابود شدند، اما مشخص است که از نتایج این آزمایش برای توسعه این سلاح‌ها استفاده خواهد شد.

منبع:خبرگزاری ایسنا

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها:نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

لطفا جای خالی را پر کنیدصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید