• ارسال کننده: میترا نامجو
  • تاریخ انتشار: 2017 / 07 / 29

هر توپ لیگ برتر چقدر می‌ارزد؟

قیمت اصلی توپ‌های دربی استار که به ایران ارسال شده ۱۱۹ یورو است که براساس هر یورو ۴ هزار و ۴۰۰ تومان، قیمت هر توپ اورجینال دربی استار که برای مسابقات ایران فرستاده شده ۵۲۳ هزار و ۶۰۰ تومان است که بعید به نظر می‌رسد سازمان لیگ و تیم‌ها برای هر توپ تا این اندازه هزینه کنند.

 کیفیت توپ‌های لیگ بر‌تر هر ساله مورد توجه زیادی بوده و انتقاد بسیاری از مربیان و بازیکنان را به همراه داشته تا مسؤولان برای فصل جدید از شرکت جدیدی خرید کنند.

هر توپ لیگ برتر چقدر می‌ارزد؟

سازمان لیگ بر‌تر فوتبال ایران برخلاف فصول اخیر برای لیگ هفدهم با شرکت آل اسپورت که توپ‌های مسابقات به آن اختصاص داشت قطع همکاری کرد و با شرکت دربی استار قرارداد بست.

شرکت دربی استار یکی از شرکت‌های خوب دنیا در زمینه تولید توپ‌های فوتبال، فوتسال، ورزش‌های زیر مجموعه این دو رشته و همچنین دستکش‌های دروازه‌بانی و بعضا هندبال است که این شرکت همانند بسیاری از برند‌ها توپ‌های مسابقات و با کیفیت بالا تولید می‌کند ولی در کنار آن توپ‌های آماتور نیز به بازار می‌فرستد چراکه قیمت بین این دو به طور چشمگیری تفاوت دارد.

بعد از سال‌ها استفاده از توپ‌های آدیداس در بوندس لیگا قرار است در فصل ۱۹-۲۰۱۸ کمپانی دربی استار توپ‌های مسابقات داخلی آلمان را تهیه کند و به همین منظور بهترین نوع کیفیت توپ که به تایید فیفا هم رسیده در بازی‌های این کشور خواهد بود ولی این توپ‌ها با توپ‌هایی که امسال به ایران آمده متفاوت است.

از طرف دیگر در سایت دربی استار هیچ اشاره‌ای به اینکه این شرکت قرار است با ایران همکاری داشته باشد و توپ‌های لیگ بر‌تر را تامین کند وجود ندارد در حالی که نام لیگ‌های اردیویسه هلند، ژوپیر لیگ بلژیک و … و حتی تیم‌های باشگاهی نیز که با این کمپانی همکاری می‌کنند درج شده است.

از طرف دیگر آرتیکل، لوگوی فیفا و شماره بارکد توپ‌ها مشخص کننده اصلی یا آماتور بودن آن هم است اما در صورتی که این توپ‌ها موارد ذکر شده را به طور کامل و همزمان داشته باشد، در اینصورت مشخص می‌شود به تایید فیفا رسیده اما سال تولید آن برای فصل جدید نیست.

بررسی‌ها نشان می‌دهد آخرین تولید توپ‌های دربی استار که دو روز است در تمرینات تیم‌های لیگ برتری مثل استقلال، پیکان و… وجود دارد حداقل برای یک سال قبل بوده و امسال این کمپانی هیچ تولیدی در این مدل توپ نداشته است.

توپ‌هایی که به مسابقات لیگ و در کل زیر مجموعه فیفا و کنفدراسیون قاره‌ها فرستاده می‌شود باید تاییدیه یکی از این نهاد‌ها را داشته باشد و علاوه بر آرتیکل، لوگو و…، قیمت توپ‌ها نیز یکی دیگر از مشخصه‌های اورجینال یا آماتور بودن آنهاست.

شرکت‌های سازنده توپ توپ‌های حرفه‌ای را در بهترین کیفیت تولید کرده و با بالا‌ترین قیمت تعریف شده خود می‌فروشند اما ممکن است توپ‌های خوب و با کیفیتی نیز که حتی استانداردهای لازم را دارد نیز با قیمت پایین‌تر تولید شود اما مسئله مهم تاییدیه فیفا روی توپ‌ها است.

در اینکه قرار است شرکت دربی استار از فصل آینده توپ‌های بوندس لیگا آلمان را تامیین کند حرفی نیست ولی توپ‌هایی که برای آن‌ها ارسال می‌شود تولید و تاییدیه فیفا در‌‌ همان سال را دارد اما توپ‌هایی که اکنون در ایران است با آن تفاوت دارد.

در بازارهای داخلی و خارجی قیمت توپ‌های مختلفی وجود دارد طوری که ممکن است یک توپ نایکی ۴۰ هزار و یکی دیگر یک میلیون تومان قیمت داشته باشد اما یکی از اصلی‌ترین مشخصه توپ‌های اورجینال قرار داشتن آنها در جعبه‌های مخصوص که روی آن آرتیکل و بارکد مشابه با روی توپ درج شده وجود دارد اما توپ‌های آماتور در پلاستیک و یا جعبه‌هایی که چندین توپ در آن جای می‌گیرد، است.

مسئله مهم دیگر این است که هیچ اخباری درباره اینکه کمپانی دربی استار توپ‌های فصل جدید لیگ ایران را تامین خواهد کرد وجود ندارد و سایت این شرکت نیز هنوز چنین موضوعی را به تایید نرسانده است.

برخلاف توپ‌های آل اسپورت که با سر و صدا و تبلیغ زیادی به ایران آمد و روی کیفیت آن بحث شد فعلا هیچ واکنشی از سوی شرکت یا نمایندگی‌های دربی استار به انجام بازی‌های ایران با توپ‌های این کمپانی منتشر نشده است.

قیمت اصلی توپ‌های دربی استار که با ایران ارسال شده ۱۱۹ یورو است که براساس هر یورو ۴ هزار و ۴۰۰ تومان، قیمت هر توپ اورجینال دربی استار که برای مسابقات ایران فرستاده شده ۵۲۳ هزار و ۶۰۰ تومان است که بعید به نظر می‌رسد سازمان لیگ و تیم‌ها برای هر توپ تا این اندازه هزینه کنند.

از سوی دیگر برخی سایت‌ها تخفیفات ویژه‌ای برای این توپ در نظر گرفته‌اند تا جایی که سایت «plutosport.com» با آرتیکل، لوگو و بارکدهای تایید شده‌ی فیفا قیمت ۱۱۹ یورویی را تا ۵۹ یورو کاهش داده که در این صورت قیمت هر توپ به پول ایران، ۲۵۹ هزار و ۶۰۰ تومان می‌شود.

سازمان لیگ سال قبل توپ جدیدی به باشگاه‌ها نداد و تیم‌ها از توپ‌های فصل ۹۵-۹۴ استفاده کردند که قیمت توپ‌های سفید و آبی آل اسپورت ۱۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان بود و با قیمتی که برای توپ‌های دربی استار عنوان شد، دور از ذهن است سازمان لیگ بیش از این برای توپ‌ها هزینه کرده باشد.

سازمان لیگ ایران توپ‌های جدید مسابقات را از یک گروه ایرانی ساکن آلمانی خریداری کرده که سری اول آن ارسال شده و در اختیار تیم‌ها قرار گرفته است.

از سوی دیگر قیمت تخفیف داده شده ۵۹ یورویی(۲۵۹ هزار و ۶۰۰ تومان) در برخی سایت‌های خارجی برای توپ‌های لیگ برتر، باز هم برای مسؤولان ایران کمتر آب می‌خورد چراکه خرید عمده این نوع محصولات مجددا تخفیف ویژه‌ای خواهد داشت.

البته شنیده می‌شود خرید عمده این توپ‌ها تا ۶۰ درصد تخفیف خواهد داشت که در این صورت قیمت هر توپ ۱۵۵ هزار و ۷۶۰ تومان می‌شود.

منبع: خبرگزاری عصر ایران

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها:نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

لطفا جای خالی را پر کنیدصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید