• ارسال کننده: علی یزدی مقدم
 • تاریخ انتشار: 2014 / 08 / 28

تقلب گسترده وب سایت های ایرانی برای بهبود رانکینگ آلکسا

مدتی است که متوجه شدیم با اینکه یاد بگیر دات کام افزایش ترافیک چشم گیری داشته است رانکینگ آلکسای آن خراب تر می شود.  هر کاری که لازم بود انجام دادیم تا بفهمیم مشکل از کجاست حتی مدتی محتوا و مقالات بیشری در وب سایت قرار دادیم اما این سقوط همچنان در حال ادامه بود و هیچ فایده ای نداشت تا اینکه یکی از مشتریان تبلیغات در سایت با ما تماس گرفت و خواست که تبلیغات پاپ آپ برایشان انجام دهیم ولی  به دلیل غیر اخلاقی بودن این نوع تبلیغات و باز کردن تعداد زیادی پنجره مزاحم در مقابل چشم کاربران از قبول آن خودداری کردم  و به ایشان هم گوشزد کردم که این گونه تبلیغات مزاحم کاربر است و در نگرش او به شما تاثیر منفی می گذارد و برای اعتبار کسب و کار شما مناسب نیست. همچنین به ایشان گفتم که بیشتر کاربران خیلی زود آن را می بندند و حتی به آنها نگاه هم نمی کنند ولی ایشان در کمال تعجب گفتند هدف ما فقط همان باز شدن صفحه است و مهم نیست که کاربر به آن نگاه می کند یا نه! و ایشان گفتند هدف ما فقط بهتر کردن رتبه الکسا است. و آنجا بود که متوجه شدم چگونه با استفاده از این نوع تبلیغات برای افزایش رتبه خود در آلکسا تقلب می کنند!!

تبلیغات پاپ آپ رتبه آلکسا و حقایق

حال پرسشی که ممکن است برای شما پیش بیابد این است که با این اوصاف آیا می توان به سیستم رده بندی آلکسا اعتماد کرد؟ خوب این پاسخی است که در جواب آن باید کمی بیشتر تامل کرد شاید بگویید تبلیغات پاپ آپ که چیز تازه ای نیست بله حرف شما درست است اما اکنون استفاده از این نوع تبلیغات بسیار گسترده شده است و هر چند در بیشتر کشور های دنیا علیه این گونه تبلیغات که گاه سبب بروز مشکلاتی در کامپیوتر کاربر هم می شود قوانین سخت گیرانه ای وضع شده است و مجازاتی هم برای ارائه دهندگان آن اعمال می کنند اما وب سایت های ایرانی می توانند به راحتی چنین تبلیغاتی انجام دهند و کسی هم جلودار آنها نیست.

و حتی امروز قبل از نوشتن این مقاله به بررسی چند عدد از این وب سایت ها پرداختم جالب اینجا بود که اکثر این تبلیغات برای بازی های رایانه ای  و فروش بدلیجات، وسایل زاید و مانند آن انجام می گرفت و حتی در بین این بازی های آنلاین بازی های غیر اخلاقی هم وجود داشت و یک کودک که در حال گشت و گذار در اینترنت و بازی اینترنتی است، ممکن است به یکی از این وب سایت ها که هیچ تعهدی هم ندارند هدایت شود!

بهتر است از بحث اصلی دور نشویم و قضاوت در این زمینه را به عهده مسئولین امر و مردم بگذاریم. اما درباره اینکه آیا می شود با این گونه تقلب ها و البته روش های دیگری که برای تقلب وجود دارد به رانکینگ آلکسا اعتماد کرد؟ باید بگویم البته نمی توان سیستم رده بندی قدرتمندی مانند آلکسا را نادیده گرفت و احتمالاً الکسا سیستم خود را به روز رسانی خواهد کرد اما همیشه برای سیستم های رده بندی نشان دهنده ترافیک وب سایت، تقلب هایی وجود داشته و وجود خواهد داشت. نه می توان آنها را نادیده گرفت و نه می توان به آنها اعتماد کامل داشت بلکه با استفاده از ابزار ها و دیگر مشاهدات می توان به واقعی بودن یا ساختگی بودن این اعداد و ارقام پی برد. که در ادامه به برخی از آنها به صورت خلاصه اشاره می کنم.

یکی از راههای تشخیص تقلب در رانکینگ آلکسا مشاهده پیج رانک گوگل آن وب سایت به خصوص پیج رانک صفحه اصلی آن وب سایت است به عنوان مثال وب سایتی که دارای پیج رانک 2 است بسیار بعید و در حد غیر ممکن است که بدون تقلب آلکسای آن برای ایران زیر 1000 باشد و اگر این چنین اعدادی دیدید باید در صحت آن شک کنید.

جالب است بدانید گوگل به وب سایت هایی که از طریق تبلیغات پاپ آپ جذب ترافیک می کنند رانکینگ پایین تری می دهد و ترافیک کمتری برای آنها می فرستد و گاه آنها را جریمه های سنگینی می کند و حتی ممکن است این وب سایت ها ترافیک ورودی خود از گوگل را از دست بدهند و فقط یک مدیر با تجربه وب سایت می داند که از دست دادن ترافیک گوگل به معنای مرگ آن وب سایت است. یعنی کسی که تبلیغات پاپ آپ سفارش می دهد اگر این موضوع را بداند، اهمیتی به ترافیک واقعی و ارزشمند خود که می تواند برای مشتریانش درآمد زا باشد نمی دهد.

از راهها دیگر تشخیص صحت رتبه آلکسای یک وب سایت مقدار محتوای آن است. وب سایتی که محتوای زیادی ندارد حتی اگر ترافیک خوبی هم از طریق گوگل دریافت کند نمی تواند رتبه آلکسای قابل قبولی کسب کند مگر اینکه به صورت مصنوعی و با تقلب، رتبه خود را در آلکسا افزایش دهد.

برای تشخیص میزان محتوای یک سایت کافیست نام دامنه آن را در گوگل جستجو کنید به عنوان مثال برای یاد بگیر دات کام می توانید این عبارت را وارد کنید: site:yadbegir.com  و گوگل تمامی صفحاتی از این وب سایت را که در بانک اطلاعاتی خود دارد به شما نشان می دهد و همچنین یک عدد از تعداد صفحات موجود در بانک اطلاعاتی خود می دهد البته این اعداد دقیق نیستند ولی با مقایسه وب سایت ها با یکدیگر دید خوبی از میزان محتوای یک وب سایت بدست خواهید آورد.

به روز رسانی به موقع هم در میزان ترافیک یک وب سایت و در نتیجه رتبه آلکسای آن تاثیر دارد و برای داشتن یک رتبه آلکسای خوب به روز رسانی وب سایت با مطالب مفید ضروری است و وب سایتی که به صورت منظم و روزانه به روزرسانی نمی شود نباید رتبه الکسای خوبی داشته باشد و اگر چیزی غیر از این دیدید باید در صحت رتبه آن شک کنید!

بهینه بودن صفحات و لود سریع آن هم یکی از نشانه های بسیار خوب است. وب سایتی که ترافیک بالایی دارد باید صفحات آن کمترین حجم ممکن را داشته باشند و از نظر کد نویسی به بهترین شکل ممکن بهینه سازی شده باشند چون وب سایتی که ترافیک بالا دارد به شدت سرور هاست خود را درگیر می کند و اگر صفحات آن بهینه نباشد و حجم زیادی داشته باشد به راحتی سرور خود را از کار می اندازد و وقتی که می بینید وب سایتی  صفحاتش به کندی لود می شود و حجم زیادی گرافیک و تصاویر پر حجم دارد تقریباً می توانید مطمئن باشید که ترافیک بالایی ندارد. و اگر رتبه آلکسای خوبی داشت بدانید که با تقلب به چنین اعدادی دست پیدا کرده است.

سفارش تبلیغات در آن وب سایت هم یکی از راههای تشخیص واقعی بودن رتبه آلکسای آن و میزان ترافیک آن وب سایت است به خصوص از طریق تماس هایی که با شما گرفته می شود و اگر سیستمی برای شناسایی نحوه ورود مشتریان به وب سایت خود داشته باشید و متوجه شوید که مشتریان واقعی که از طریق این وب سایت با شما آشنا شده اند و اقدام به خرید کرده اند، افزایش چشمگیری داشته اند، متوجه خواهید شد که رتبه آلکسای آن وب سایت واقعی است البته ممکن است عدم خرید مشتری از شما دلیل دیگری هم داشته باشد که در مقاله دیگر یاد بگیر دات کام با عنوان “مهمترین عوامل در تبدیل بازدیدگنندگان وب سایت به درآمد” به آن پرداخته ایم.

البته راههای دیگری هم برای تخمین میزان ترافیک یک وب سایت وجود دارد که در این مقاله به ارائه همین موارد اکتفا می کنیم  و بدون شک شما هم راهکارهایی برای شناسایی واقعی بودن رتبه الکسای یک وب سایت دارید و مهم این است که در دام این افراد متقلب نیفتید و برای تبلیغات یا دیگر خدمات آنها هزینه گزافی را به این افراد کلاهبردار، برای هیچ نپردازید. حال می خواهد این تقلب از طریق تبلیغات پاپ آپ باشد یا دیگر روش ها!

علی یزدی مقدم

مطالب مرتبط:

 

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها: 1. دست خوش آقای یزدی مقدم کاملا با نظر شما موافقم. تبلیغات پاپ آپ چیزی جز مزاحمت به همراه نداره و باعث اذیت کاربران میشه. از مدیران سایت های پر بازدید میخوام که از این روش برای کسب درامد خودداری کنن و چرا که کاربران زیادی رو از دست خواهید داد.

 2. بهترین راه برای مقابله با این مورد همین است که سایت استفاده کننده از پاپ آپ و مجری آنرا و هرکسی که در این پروژه پاپ آپ نقش دارد را در گزارش اسپم خطرناک قرار دهیم تا حالشو ببرند!!!

 3. با سلام و خسته نباشید. لطفا بفرمایید چجوری یه سایت رو در اسپم خطرناک قرار بدیم

 4. علی عزیز همه ما به ایرانی بودنمان افتخار می کنیم پس چرا روش هایی را برای ایجاد مزاحمت و مشکل دار کردن وب سایت ها؟؟ چرا از توانایی دانش و نبوغ خود برای کمک به دیگران استفاده نمی کنید؟ ما همه به یکدیگر نیاز داریم همه ما یک رویای مشترک داریم پس چرا همه با هم برای آن تلاش نکنیم
  با تشکر

 5. سلام ممنون از مطالب مفید شما لطفا این روش هم به مطلب اضافه کنید. وقتی روی صفحه الکسای یک سایت برید مثل http://www.alexa.com/siteinfo/yadbegir.com پایین صفحه در قسمت Upstream Sites در صورتی که روی سایت پاپ آپ باشه معلوم میشه.. چون سایت هایی که قبل این سایت بازدید شدن رو نشون میده. اینم یه سایت تابلو : http://www.alexa.com/siteinfo/sa…….ir
  به درصد توجه نکنید اگه کلمه پاپ دیدین و یا سایت های لیست رو باز کردین و دیدین که پاپ آپ این سایت روی اونها قرار داره ریسک نکنید. جالبه بدونین سایت yadbegir.com بیشتر از 46 درصد از گوگل ورودی میگیره که من تاحالا همچین آماری توی سایتها ندیده بودم! امیدوارم همیشه موفق باشن
  (با عرض پوزش لینک حذف شد چون نمی توانیم برای وب سایت های دیگر تبلیغات منفی کنیم. از طرف یاد بگیر دات کام)

 6. الان چند روزه یه سایت ذهنمو درگیر کرده
  *****
  این سایت الان ترفند نزده؟
  ایا با تقلب نیومده بالا؟
  نمیشه که اینجوری

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

لطفا جای خالی را پر کنیدصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید