• ارسال کننده: علی یزدی مقدم
  • تاریخ انتشار: 2014 / 11 / 18

چگونه کسب و کاری را که رو به ورشکستگی است نجات دهیم؟

 

در بیست سال گذشته من نفر اول یا دوم 4 کمپانی بوده ام که نیاز به بازسازی اساسی داشته اند. مهارتی که برای نجات یک کمپانی از ورشکستگی نیاز است مانند همان مهارتی است که برای ساخت یک کسب و کار موفق از ابتدا باید داشته باشید اما این دو یکسان نیستند. برخلاف یک شرکت نو پا که افراد از بیکاری وقت خود را با قهوه خوردن می گذرانند کسانیکه در یک شرکت در حال ورشکستگی کار می کنند مانند بازمانده های جنگی هستند.

نجات شرکت از ورشکستگی

در اولین پروژه نجات من فقط 24 سال داشتم و برای انجام چنین کاری واقعا جوان بودم برای یک کارآفرین 31 ساله کار می کردم. من مدیر اجرایی مرکز خرید «مام اند پاپ» بودم. این مرکز خرید خارج از شهر فیلادلفیا قرار داشت و در روزنامه نیویورک تایمز در دهه پنجاه میلادی از آن به عنوان هشتمین شگفتی دنیا یاد شد اما بعد از سال ها و در دهه 80 میلادی دیگر آن فروغ گذشته را نداشت. رییس من در جذب افرادی که دارای ایده های ناب بودند استعداد عجیبی داشت اما مدیر خوبی نبود، از نظر روابط اجتماعی و ادب بسیار ضعیف بود و با چشمان بسته مثل ریگ پول خرج می کرد.

دومین تجربه من در این زمینه مربوط می شود به یک سازمان ارائه خدمات پرستاری و من مسئول بخشی بودم که کارهای بازرگانی در آن انجام می شد. موسس این کمپانی فردی رویایی با مهارت های فروش بالا بود اما او هم قدرت مدیریت ضعیفی داشت، به جزییات اهمیت نمی داد و از ارائه خدمات و محصل جدید هیچ فهم و درکی نداشت.

و در سومین تجربه نجات از ورشکستگی من بازرس گروهی از مجلات بودم که توسط گروهی از بزرگان کسب و کار (لیگ بزرگان) اداره می شد. و بزرگترین اشتباه من این بود که به اجازه دادم آنها بفهمند من قبلاً تجربه اداره یک روزنامه را داشته ام و بدون شک من کسی هستم که می توانم مشکل این مجلات را حل کنم. در این کمپانی مرا مانند فرمانده ای می دیدند که پیروز از نبرد بازگشته است و به همین شکل هم از من استقبال می شد.

من فکر می کردم با موفقیت هایی که در گذشته بدست آورده بودم، ارتباطات، خلاقیت و شیوه رهبری منحصر به فرد خودم امکان ندارد که موفق نشوم. و البته افراد زیادی هم این چنین فکر می کردند چون سردبیر یکی از این مجلات وقتی که مرا دید می گفت با آمدن تو به تیم ما انگار که قهرمانی جام NBA در بسکتبال شدیم. اگر چه من خیلی چیز ها را عوض کردم و این مجلات را از ضرردهی به سودآوری قابل قبولی رساندم اما به استاندارد ها و موقعیتی که مد نظر خودم و البته کسانی که مرا استخدام کرده بودند نزدیک هم نشدم.

اما در پروژه بعدی من فروتنی بیشتری به خرج دادم، منظم و بر پایه اصول کار کردم و رهبری بودم که بر توانایی های تیم و کارایی فرآیند درست معتقد بود و نه یک مدیر افسانه ای قدرتمند که فکر میکند خود به تنهایی می تواند همه چیز را درست کند. این بار با یک کارآفرین رویایی سر و کار داشتم که به خاطر کلاه برداری که از او شده بود در تردید و پشیمانی غوطه ور بود. و من تصمیم گرفتم این شرکت را توسعه بدهم. راستش را بخواهید دو سری از اعداد و ارقام مالی در دست بود یکی بیانگر حقیقت و یکی هم کار عددسازی ها و کلاه برداری های موسس کمپانی بود که اکنون متواری شده بود، اما آن کمپانی هنوز یک چیز دیگر داشت و آن تعداد زیادی افراد مستعد بود.

آنچه که می خواهم به شما نشان دهم چیزی نیست جز تجربیاتی که در این پروژه ها بدست آوردم. این مقاله را برای مدیران همه شرکت ها و سازمان ها می نویسم چون هر سازمانی می تواند از اوج قدرت به ورشکستگی برسد حال مدیران آن هر چه قدر که می خواهند سابقه و شهرت و اعتبار داشته باشند. اگر کشتی سازمان شما به طوفان برخورد کند چه می کنید؟ در این مقاله مراحلی را برای نجات و رسیدن به ساحلی امن خدمت شما ارائه می کنم:

چربی اضافه را آب کنید!

از همه قسمت های سازمان حسابرسی داشته باشید و این کار را به صورت منظم انجام دهید و ببینید پول خود را کجا خرج می کنید. مشخص کنید که چه چیزی واقعا مورد نیاز شما نیست آنگاه که مطمئن شدید از شر آن خلاص شوید. وقتی که من برای گروه مجلات کار می کردم متوجه شدم که آنها برای آبونمان مجله 5 هزار دلار خرج می کنند در حالیکه فقط 30 نفر آبونه هستند و این هزینه ها را تا 250 دلار کاهش دادم. مجلات از ورق های ضخیم و سنگینی استفاده می کرد که برای کارت ویزیت مناسب بودند و ما ورقی مانند ورق روزنامه تایمز را جایگزین آن کردیم که سبب شد 100 هزار دلار در سال صرفه جویی شود.

همه افراد را مشارکت دهید

یک استراتژی جدید برای سازمان تدوین کنید و آنرا به تعداد بالا کپی کنید و در اختیار همه قرار دهید وقتی می گویم همه یعنی همه افرادی که در این شرکت کار می کنند از آبدارچی گرفته تا مدیران رده بالا باید این برکه را در اختیار داشته باشند و از آنها نظر خواهی شود از آنها بخواهید نظر خود را بنویسند. کارکنان دوست دارند روی مقصد خود کنترل داشته باشند می خواهند بدانند که قرار است به کجا بروند و چه کاری باید انجام دهند. پس به آنها اجازه دهید ابراز عقیده کنند و به آنها بفهمانید که نظر تک تک آنها مهم است. شاید باور نکنید اما در آن مرکز خریدی که در موردش صحبت  کردیم یک آبدارچی وقتی که با سرعت راه می رفتم و خیلی عجله داشتم نزد من آمد و ایده ای را که به فکرش رسیده بود به من گفت که سبب شد 100هزار دلار صرفه جویی شود که برای یک شرکت دو میلیون دلاری عدد قابل توجهی است.

 

افراد خود را دست چین کنید

لیستی از افرادی که می خواهید در سازمان شما بمانند تهیه کنید و افرادی را که نمی خواهید نگه دارید فوراً مرخص نمایید. یک اشتباه رایج در اخراج افراد به صورت گروه گروه و هر از چند گاهی است. وقتی که این کار را انجام می دهید بهترین افراد سازمان را ترک می کنند و تنبل ترین و بی هنر ترین افراد را در سارمان نگه خواهید داشت چون افراد کاری و با قابلیت راحت تر کار پیدا می کنند و نمی خواهند در این بازی آخرین نفری باشند که اخراج می شوند و خود زودتر به دنبال کار می گردند و متاسفانه افراد آموزش دیده و توانای شما به استخدام شرکت های رقیب در می آیند. و افراد تنبل که اعتماد به نفس پایینی هم دارند در سازمان شما باقی خواهند ماند. و هم چنین این کار سبب می شود مدتی نسبتا طولانی افراد با استرس، نگرانی و راندمان پایین کار کنند. هر بار که قرار است عده ای از افراد را مرخص کنیم بعد از اینکه مهارت ها  توانایی های آنها را دوباره مورد بازبینی قرار می دهم تا شاید بتوانم جایی برای آنها پیدا کنم و اگر باز هم نتوانستم جایی برای آنها در سازمان پیدا کنم جلسه ای با این افراد ترتیب می دهم و صادقانه شرایط شرکت را برای آنها بازگو می کنم به این ترتیب افرادی که قرار است شغل جدیدی پیدا کنند فرصت کافی دارند و بهتر اوضاع را درک می کنند همچنین رسما اعلام می کنم که دیگر اخراجی نداریم. تا بقیه کارکنان با خیال راحت به کار خود برسند.

اطلاعات مالی را در اختیار عموم قرار دهید

هر کسی می توانست اطلاعات مالی شرکت را به غیر از لیست حقوقی پرسنل مشاهده کند. و ما هر آخر هفته یک جلسه عمومی با پرسنل داشتیم و من تصویری از سرمایه گذاری های سازمان برای آنها ارائه می دادم. یک روز یکی از کارمندان بلند شد و گفت ما به شما اعتماد داریم و این زمانی را که در جلسه می گذرانیم می توانیم جنس بیشتری بفروشیم. این کار نه تنها سبب اعتماد بالا بین شما و کارمندان می شود بلکه سبب می شود افراد ارزشمندی به سازمان شما اضافه شوند.

ترس مشتریان را تخفیف دهید

با مشتریان بزرگ خود ارتباط برقرار کنید و به آنها بفهمانید که قرار نیست شما از این بازی خارج شوید. اجازه بدهید بدانند که مشکلی هست و آنها را در جریان اصلاحات در حال انجام قرار دهید تا مشکل را برطرف کنید. این کار بسیار حیاتی است چون در این شرایط رقبای شما بوی خون را احساس می کنند و شروع به شایعه پراکنی در گوش مشتریان شما می کنند تا اینگونه القا کنند که شرکت شما به زودی نابود خواهد شد.

با طلب کاران صادقانه برخورد کنید

یکی از شرکت هایی که به من سپرده شد به 60 تا از تامین کنندگان مواد اولیه بدهکار بود و مقدار زیادی هم مالیات پرداخت نشده داشت. من 12 نامه یا احضاریه از مراجع قانونی برای تعطیل کردن شرکت دریافت کردم. پس برای هر کدام از کسانیکه از ما طلب داشتند نامه ای مودبانه و منطقی نوشتم و همچنین یک کپی از استراتژی شرکت و کارهای انجام شده و در دست اقدام برای آنها ارسال می کردم. جالب است بدانید همه آنها به من اعتماد کردند چون صادقانه و بدون مخفی کاری همه چیز را با آنها درمیان گذاشته بودم.

 

سرمایه گذاران را با آغوش باز استقبال کنید

همه می دانند که بانک ها زمانی به شما پول قرض می دهند که به پول نیازی ندارید ولی سرمایه گذارانی هستند که در زمان بی پولی حاضرند به شما پول بدهند. ما همیشه سعی می کنیم در اولین فرصت با بانک ها یا نزول خور ها تسویه کنیم چون مقدار زیادی از سود شرکت را می بلعند و این کار را با فروختن تجهیزات و دارایی های غیر ضروری انجام می دهیم و در عوض سعی در جذب سرمایه گذار می کنیم چون آنها مانند بانک ها و نزول خور ها نیستند، که کاری به سود و زیان شما ندارند و در هر صورت سود خود را می خواهند بلکه در سود و زیان شما شرکت می کنند. و حتی در بعضی مواقع به شما کمک می کنند. و در کل انعطاف پذیر تر هستند.

از شر مشتریان کم سود خود خلاص شوید

در یکی از شرکت هایی که کار می کردم قرار داد هایی با چند کمپانی تولید فیلم داشت. آنها فکر می کردند که کار کردن با یک فیلمساز امتیاز بزرگی است که نصیب هر کسی نمی شود بنابراین اهمیتی نمی دادند که طرف قرارداد آنها سودی نمی برد! و من ترجیح دادم از شر این افراد کسل کننده خلاص شوم و به دنبال مشتری باشم که سود دهی کافی داشته باشد.

هیچگاه از حساب بانکی خود غافل نشوید

یکی از کارهایی که هر روز انجام می دادم این بود که موجودی حساب هایمان را در بانک ها چک می کردم تا مطمئن شوم ما در راه درستی قدم گذاشته ایم. و باید مطمئن می شدم که حقوق کارکنان و مالیات را می توانیم پرداخت کنیم سپس به هر کدام از طلبکاران تا آنجا که می توانستیم پرداخت می کردیم تا بدانند ما به انجام تعهدات خود پایبند هستیم.

باید ریسک کنید

حال زمان آن است که جسورانه رفتار کنید و از کارکنان خود بخواهید ایده ها و افکار جدید خود را با شما در میان بگذارند تا از آنها در خدمات و محصولات خود استفاده کنید. به این ترتیب خونی تازه در رگ های کمپانی خود تزریق می کنید که می تواند دید مثبتی در مشتریان فعلی و مشتریان آینده شما ایجاد کند و رقبا را از جذب مشتریان شما ناامید کند.

کلید موفقیت بلند مدت این است که آرام باشید و درست قضاوت کنید. همانطور که در دنیای بازرگانی می گویند: « هیچگاه اجازه نده عرق پیشانی تو را ببینند.»

نوشته: مارک کارمر

ترجمه: علی یزدی مقدم

مطالب مرتبط:

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها: -  1. آیا میتوان یک نفر ورشکسته در زمینه مواد غذایی را نجات داد ؟ باکمترین سرمایه

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

لطفا جای خالی را پر کنیدصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید