• ارسال کننده: سمیه مظفری
  • تاریخ انتشار: ۱۳۹۳ / ۰۲ / ۰۷

افزایش حداکثری قد کودکان و نوجوانان

افزایش قد

قد هر فرد تحت تاثیر مسایل ژنتیکی و محیطی است. اگر چه عواملی وجود دارد که خارج از کنترل فرد است اما چندین عامل هست که با مدیریت آنها می توانید، قد بلند تر باشید. افزایش قد تا زمانی انجام می شود که صفحات استخوانی باز و در حال رشد باشند و بعد از آن که صفحات بسته شدند، قد شما ثابت خواهد ماند. قبل از پایان زمان رشد قدی، با عمل به توصیه های زیر و ورزش کردن، می توانید به حداکثر ظرفیت رشد قدی خود دست یابید.

آگاه باشید که مهم ترین عامل رشد قدی، ژنتیک است.

قد فرد تحت تاثیر ژن های مختلفی است، به این معنا که از چندین ژن مختلف تاثیر می پذیرد. اگر پدر و مادر هر دو کوتاه قد باشند حتما به این معنا نیست که فرزند کوتاه قد خواهد بود، همین طور دو والدین بلند قد حتما و بی تردید فرزند بلند قدی نخواهند داشت. با این حال اگر بیشتر افراد فامیل و اقوام پدری و مادری شما کوتاه قد هستند، احتمال کوتاه قدی در شما بیشتر است. ولی نباید دلسرد شوید. واقعیت این است که هیچ کس نمی تواند دقیق بگوید که قد شما تا پایان رشد قدی یعنی بین 19 تا 20 سالگی چقدر خواهد شد.

قد خود را بر پایه قد والدین خود، تخمین بزنید:

  • قد مادر و پدر خود را با یکدیگر جمع بزنید.
  • اگر پسر هستید، 13 سانتی متر به مجموع قد والدین اضافه کنید و اگر دختر هستید، 13 سانتی متر از مجموع قد والدین کم کنید. حال این عدد را بر 2 تقسیم کنید.

عدد حاصله پیشگویی قد شما با  خطای 10 سانتی متر است.

از عواملی که رشد قدی را متوقف می کنند جدا خودداری کنید.

برخی داروها، نوشیدنی های الکلی و سوء تغذیه در محدود کردن رشد قدی نقش مؤثری دارند.

آیا خوردن نوشیدنی های کافئین دار رشد قدی را محدود می کند؟ کافئین به طور مستقیم روی رشد تاثیر ندارد. اما باعث می شود که شما کم خواب شوید و خواب ناکافی رشد قدی را محدود می کند.

کشیدن سیگار یا قرار گرفتن در معرض دود سیگار، روی شاخص نسبت وزن به قد افراد یا BMI تاثیر منفی می گذارد.

مصرف دارو و مواد استروئیدی تاثیر مستقیمی روی کاهش رشد خواهد گذاشت. مواد استروئیدی روی رشد استخوانی و دندان های نوجوانان تاثیر می گذارد، سبب کاهش تولید اسپرم، کوچک ماندن اندازه پستان، بالا رفتن فشار خون و افزایش خطر حمله قلبی می شود. کودکان و نوجوانانی که مشکل تنگی نفس دارند و از دستگاه تنفس و مواد استروئیدی برای نفس کشیدن استفاده می کنند، به طور متوسط 1.5 سانتی متر از موارد مشابه که چنین موادی مصرف نمی کنند، کوتاه تر هستند.

خواب کافی داشته باشید.

تحقیقات نشان داده است که کودکان و نوجوانان بین 8.5 تا 11 ساعت خواب شب هنگام، نیاز دارند.نیاز آنها به این مقدار خواب به این علت است که بافت های بدنشان در زمان استراحت، رشد و احیا می شوند.

تا جایی که امکان دارد اتاق خواب را آرام نگه دارید و نور غیر ضروری و صداهای بلند را از محیط حذف کنید. اگر شما به سختی به خواب می روید، یک دوش آب گرم بگیرید یا یک فنجان چای بابونه داغ قبل از خواب میل کنید.

به طور طبیعی هورمون رشد انسان یا HGH در بدن به ویژه در هنگام خواب ترشح می شود. خواب عمیق غده هیپوفیز را تحریک می کند که HGH را تولید کند.

HGH گاهی توسط یک پزشک متخصص در خون فرد تزریق می شود. هنوز تاثیر کرم، پودر، قرص یا تزریق هورمون رشد جای تردید دارد و می تواند اثرات جانبی ایجاد کند.

افزایش حداکثری قد کودکان و نوجوانان
امتیاز 5 از 1 رای

صفحه بعد >> 

به اشتراک بگذارید :       فیس بوک کلوب

 

برچسب ها:
این مقاله اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است

 

در یاد بگیر دات کام مشترک شوید و آخرین مطالب و مقالات را در ایمیل خود دریافت نمایید
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

*

codeتبلیغات اینترنتی در یاد بگیر دات کام

بسته های تبلیغاتی ارزان قیمت

 
بستن تبلیغات

Useful Websites Directory

طراحی سایت
تور کوش آداسی
وقت سفارت انگلیس
ویزای تحصیلی کاناداصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در گوگل پلاس دنبال کنید صفحه ما را در  تلگرام دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید