• ارسال کننده: زهرا صانعی
 • تاریخ انتشار: ۱۳۹۶ / ۰۲ / ۱۸

چگونه بهترین فروشنده باشیم؟

گاه به نظر می رسد که بهترین فروشنده بودن کاری غیر ممکن است اما در حقیقت این گونه نیست. می توانید بهترین فروشنده باشید و از این طریق درآمد فوق العاده ای هم داشته باشید اما برای این منظور باید سخت کار کنید و برای خود و مشتری، ارزش و احترام بالایی قایل شوید.

بهترین فروشنده

در این مقاله به ارائه راهکارهای تبدیل شدن به بهترین فروشنده می پردازیم:

بخش اول: تقویت ویژگی های خاص

اعتماد به نفس بالایی داشته باشید

افرادی که می خواهند از شما خرید کنند می خواهند به شما و توانایی های شما اعتماد کنند آنها قبل از هر چیز شما را ورانداز می کنند که آیا دانش کافی در این زمینه دارید و می توانید آنها را به خوبی راهنمایی کنید یا نه. و اگر خود با شک و تردید و عدم اطمینان صحبت کنید نمی توانید به آنها کالایی بفروشید. باید مشتاق باشید و رفتار مثبتی داشته باشید از اینکه مشتری را در کنار خود می بینید عمیقا احساس خوبی بروز دهید به گونه ای که این احساس خوب را در مشتری خود هم ایجاد کنید.

افراد آرام و خوشرو، آرامش و خوشرویی را به اطرافیان القا می کنند.

دانش تخصصی خود را تقویت کنید

باید کالای خود را به خوبی بشناسید و در این زمینه تا آنجا که می توانید تحقیق کنید. درباره سوابق و قابلیت های کالاهایی که به مشتری عرضه می کنید اطلاعات کافی بدست آورید. از کلی گویی بپرهیزید و سعی کنید اطلاعات دقیقی در اختیار آنها قرار دهید.

اطلاعات دادن به مشتری

با اطمینان صحبت کنید

درباره کالای خود با اطمینان صحبت کنید. اگر با شک و تردید صحبت کنید، خیلی سریع موضع خود را عوض می کنید یا به راحتی مغلوب استدلال مشتری شوید، بدین معنی است که فروشنده صادقی نیستید.

بخش دوم: باید مشتری را متقاعد کنید

اهمیت توانایی های رهبری

احتمالا در اطراف خود افراد تاثیر گذاری را دیده اید که با صحبت های خود می توانند دیگران را تشویق به کاری کنند. برای اینکه فروشنده خوبی باشید باید هوش اجتماعی خود را تقویت کنید. برای این منظور باید توانایی فردی خود را در برقراری ارتباط تقویت کنید، مهارت های گوش دادن و صبور بودن را در خود تقویت کنید، مواضعی شفاف صادقانه و محکم داشته باشید و یکی از بزرگترین توانایی های یک فروشنده این است که به کمک توانایی هایش، مشتری را جذب کند.

رهبر باشید!

بیشتر مردم به اعتماد به نفس بالا پاسخ خوبی می دهند و این رفتار بر تصمیم گیری مشتریان تاثیر فوق العاده ای دارد. فرض کنید فروشنده ای به سمت شما می آید و تلاش می کند به شما کالایی گرانقیمت را بفروشد و بدتر اینکه شما این کالا را قبلا خریده اید. فروشنده سعی نمی کند پرسش مهم را از شما بپرسد، بلکه تلاش می کند مشتری (شما) را درک کند یا دلیلی برای خرید آن به شما بدهد. اینها کارهایی هستند که از دید مشتری گستاخی محسوب می شوند و منجر به خرید نخواهند شد.

بخش سوم: تعامل با مشتری

مکالمه ای را آغاز کنید و گوش فرا دهید

هدف از آغاز یک مکالمه با مشتری این است که او را ترغیب کنید سوال خود را از شما بپرسد یا با شما صحبت کند. بدین ترتیب شما به عنوان کسی ظاهر می شوید که اطلاعات مفیدی در اختیار آنها قرار می دهید. تلاش کنید همان اطلاعاتی را که آنها می خواهند با آنها به اشتراک بگذارید. مهم نیست آنها چقدر می پرسند با صبر و حوصله پاسخگو باشید.

دوست مشتری خود باشید نه فقط یک فروشنده

همانطور که مردم به دانش و اطمینان شما پاسخ مثبت می دهند، وقتی که با آنها مودبانه و دوستانه رفتار می کنید برای خرید از شما تمایل بیشتری نشان خواهند داد. باید تلاش شما این باشد که به آنها کمک کنید نه اینکه سعی کنید حتما چیزی به آنها بفروشید یا اینکه تلاش کنید با تخفیف بالا جنس نامرغوبی را به آنها بفروشید. وقتی مشتریان، شما را به عنوان فردی که به مشتری کمک می کند بشناسند سرمایه گذاری بلند مدتی انجام داده اید.

دوست مشتری خود باشید نه فقط یک فروشنده

جنس خود را خردمندانه معرفی کنید

از جایی که مشتری شما قرار دارد آغاز کنید. این کار را می توانید با توضیح ساده و صریح ارزش محصولی که ارائه می کنید و همچنین فهماندن کمبود که با آن جبران می شود انجام دهید.

بسیار پیش می آید که مشتری از شما کمک می خواهد تا آنجا که می توانید جزییات بیشتری برای آنها ارائه دهید. درباره نحوه توضیح دادن خود نگران نباشید فقط ادب و احترام را رعایت کنید. به عنوان مثال:

نگویید: روغن های ناسالم را مصرف نکنید.

بلکه بگویید: روغن های با ارزش غذایی بالا مصرف کنید که برای شما مفید است. فقط یکبار این روغن زیتون رو امتحان کنید.

نکته ها:

 • زبان بدن و تن صدای شما اهمیت زیادی دارد. وقتی که با مشتری روبرو می شوید لبخند بزنید! وقتی در حال صحبت کردن با او هستید کمی به جلو خم شوید.
 • نگاه شما اهمیت بالایی دارد و نشان می دهد آیا به حرف خود اطمینان دارید یا خیر!
 • درباره محصول توضیح دهید اما خریدار را گیج نکنید با توجه به توان و تخصص او برایش توضیح دهید. تا جایی که می توانید ساده صحبت کنید باید حرف های شما قابل فهم باشد. جزییات بیشتر را در ادامه صحبت ها و مکالمات خود در اختیارش قرار دهید.
 • کالای خود را بشناسید. تحقیق کنید و درباره محصول خود اطلاعات بیشتری بدست آورید. مشتری از شما چیزهایی می پرسد و اگر اطلاعات کافی نداشته باشید یک فروشنده حرفه ای که می تواند به او اطمینان کند نخواهید بود.
 • نگران و نا امید نشوید اگر همان لحظه فروش نداشتید. شما دانه ای کاشته اید که میوه آن بازگشت انبوهی از خریداران در آینده نزدیک است. مردم نیاز به فکر کردن دارند، به آنها اجازه دهید هر چقدر که می خواهند فکر کنند و در فروشگاه پرسه بزنند. هر چه مشتری بیشتر در فروشگاه بماند احتمال خرید کردنش بیشتر است و همچنین شلوغی فروشگاه شما می تواند یک نشانه مثبت برای دیگر مشتریان باشد که جای درستی را برای خرید انتخاب کرده اند. و اگر مشتری رفت نگران نباشید باز خواهد گشت. چون شما را فردی صادق و با دانش کافی یافته است که هر اطلاعاتی بخواهد می تواند از او دریافت کند حال چرا از شما خرید نکند؟
 • کالای مناسب را در فروشگاه داشته باشید این بخشی از فرایند بازاریابی است اگر کالای مرغوب و مناسب با نیاز مشتری در فروشگاه نداشته باشید نمی توانید اعتماد و اطمینان او را در بلند مدت جلب کنید.
 • ممکن است برخی مشتریان گستاخانه با شما رفتار کنند به عنوان فروشنده حتی در چنین شرایطی باید صبور و مودب باشید.
 • به خاطر داشته باشید برخی افراد چیزی را که عرضه می کنید نخواهند خرید و اهمیت ندارد چقدر تلاش کنید آنها برای خرید نیامده اند!

ترجمه: علی یزدی مقدم 

به اشتراک بگذارید :      فیس بوک کلوب

 

برچسب ها:
این مقاله اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است

 

در یاد بگیر دات کام مشترک شوید و آخرین مطالب و مقالات را در ایمیل خود دریافت نمایید
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

کد امنیتی * محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.تبلیغات اینترنتی در یاد بگیر دات کام

بسته های تبلیغاتی ارزان قیمت

 
بستن تبلیغات

طراحی سایتصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در گوگل پلاس دنبال کنید صفحه ما را در تلگرام دنبال کنید صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید