• ارسال کننده: میترا نامجو
  • تاریخ انتشار: 2017 / 09 / 26

ورود استارتاپ‌های ایرانی به بازارهای جهانی

سفر ده روزه تیم کارشناسان و سرمایه گذاران خطرپذیر ایرانی و اروپایی به هشت شهر ایران و رقابت نهایی استارتاپ‌های برگزیده در جزیره کیش، گشایش هر چه بیشتر درهای بازارهای بین‌المللی را به شرکت‌های نوآور و نوپای ایرانی را نوید می‌دهد.
یکی از دغدغه‌های بسیاری از استارتاپ‌های ایرانی، دسترسی به موقع به سرمایه لازم و نیز کسب راهنمایی‌های لازم برای گسترش کسب‌و‌کار است. صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر (Venture Fund) با همین هدف شکل می‌گیرند و در ایران نیز چند سالی است که شاهد فعالیت این مراکز در حمایت از استارتاپ‌های حوزه فناوری هستیم. در این میان، تعامل سازنده‌تر اکوسیستم استارتاپی ایران با این صندوق‌، سرمایه‌گذاران بین‌المللی و نیز کارآفرینان موفق می‌تواند زمینه را برای رشد و بالندگی هر چه بیشتر این اکوسیستم و نیز دستیابی به بازارهای جهانی فراهم سازد.

ورود استارتاپ‌های ایرانی به بازارهای جهانی

رویداد استارتاپ جاده ابریشم (Silk Road Startup) دقیقا همین ماموریت را در پیش دارد. این برنامه نخستین رویداد در نوع خود برای معرفی استارتاپ‌های ایرانی به سرمایه‌گذاران اروپایی است که با هدف تسهیل ارتباطات جهانی بین اکوسیستم استارتاپی ایران با جامعه جهانی، دسترسی بهتر به تجربیات موفق در سطح بین الملل و نیز جذب سرمایه خارجی طراحی شده است.
در بخش نخست این برنامه، تیم استارتاپ جاده ابریشم (شامل مجموعه‌ای از فعالان اکوسیستم استارتاپی ایران و اروپا) طی 10 روز (از30 مهر تا 9 آبان) به هشت شهر تبریز، قزوین، اصفهان، یزد، تهران، شیراز، مشهد و رشت سفر می‌کنند. کاروان جاده ابریشم دربردارنده تیمی از نمایندگان و کارشناسان صندوق های سرمایه گذاری و شرکتهای موفق و نیز کارآفرینان حوزه فناوری است که با هدف آشنایی با اکوسیستم استارتاپی و فعالان این حوزه در مناطق مختلف ایران به این هشت شهر سفر می کنند.
در هر شهر، هر یک از استارتاپ‌هایی مستقر در آن شهر یا شهرهای اطراف که پیش از این برای حضور در این رویداد ثبت نام کرده‌اند فرصتی می‌یابند تا جزئیات مرتبط با کسب‌ و‌ کارشان را به سرمایه‌گذاران و کارشناسان حاضر ارائه دهند. در طی اقامت کاروان جاده ابریشم در هر شهر، چند استارتاپ به عنوان برگزیده انتخاب شده و در نهایت فرصت حضور در بخش دوم رویداد را خواهند داشت.
دومین بخش استارتاپ جاده ابریشم نیز با فاصله‌ای چند هفته‌ای در جزیره کیش برگزار خواهد شد. این برنامه که نشستی بین‌المللی است، میزبان هیات‌های عالی سرمایه‌گذاری ایرانی و اروپایی خواهد بود. سخنرانی، شبکه‌سازی و نیز رقابت نهایی برای انتخاب 3 استارتاپ برتر از جمله برنامه‌های متنوع این نشست است.
هر یک از ۱۰۰ استارتاپ برگزیده ۸ شهر ایران، دو بلیت رایگان ورود به رویداد بین المللی کیش (در مجموع به ارزش 200 یورو) را به عنوان هدیه دریافت خواهند کرد. تامین هزینه‌های اقامت و نیز رفت و برگشت به کیش نیز جایزه ویژه ۱۰ استارتاپ برگزیده است. در نهایت، ۳ استارتاپ برتر به انتخاب هیات داوران نیز به جوایز متنوعی نظیر بهره مندی از حمایت‌های مختلف صندوق‌های سرمایه‌گذاری و نیز شتاب‌دهنده ها، فرصت حضور در نمایشگاه‌های بین المللی و… دست می‌یابند.
رویداد استارتاپ جاده ابریشم به صورت مشترک توسط تکراسا (TechRasa)، همفکر (Hamfekr) و GNP tour و به همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و نیز مرکز شتابدهی نوآوری برگزار می‌شود.

 

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها:نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

لطفا جای خالی را پر کنیدصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید