مشکلات اولین قاعدگی دختران

ده سالگی دختران سنی متفاوت برای هر دوی والدین و دختران است. تغییرات جسمانی در حین بلوغ، احساس عجیب و ناآشنایی برای نوجوانان ایجاد می کند.

 مشکلات اولین قاعدگی دختران

این احساس به ویژه برای دخترانی که به سن قاعده شدن نزدیک می شوند، بیشتر است. برای یک دختر، اولین قاعدگی (پریود) نشانه ی یک مرحله مهمی از زندگی و نشانه ی خانم و زن شدن است. اما در او احساس گیجی و ترس ایجاد می کند به ویژه اگر او مشکلاتی مانند قاعدگی نامنظم یا سندروم پیش از قاعدگی (PMS) را نیز داشته باشد.

سندروم پیش از قاعدگی یا PMS

چند نشانه در بین زنان قبل از قاعدگی شایع است مثل اندکی نفخ یا دردناکی سینه قبل از قاعدگی. اما زنانی که PMS دارند موجی از علایم فیزیکی و روحی را تجربه می کنند که در نیمه دوم سیکل قاعدگی شروع می شود و بعد از شروع قاعدگی پایان می یابد.

PMS شامل علایم جسمانی و روحی زیادی است مثل:

PMS  معمولا در بدترین حالت، چهار روز قبل از قاعدگی شروع می شود و دو یا سه روز بعد از قاعدگی از بین می رود. PMS  در هر زمانی از سن باروری زن می تواند اتفاق بیفتد. نه همه و تنها برخی از این زنان بدترین نشانه های PMS  را با پیرتر شدن و نزدیک شدن به یائسگی تجربه می کنند.

اگر چه که علت دقیق PMS مشخص نیست ولی به نظر می رسد به خاطر تغییرات سطح هورمونها در بدن و تغییر سطوح شیمیایی در مغز باشد. در طی نیمه دوم سیکل قاعدگی، مقدار هورمون پروژسترون در بدن افزایش می یابد. سپس حدود 7 روز قبل از قاعدگی، سطوح هر دو هورمون پروژسترون و استروژن شروع به افت می کند.

بدن برخی دختران به این تغییر هورمونها حساس تر از دیگران است. اگر علایمی از PMS که در بالا گفته شد در دخترتان شدید باشد و یا مانع فعالیتهای طبیعی او شد، با پزشک مشورت کنید.

گرفتگی‌ عضلات‌

بسیاری از دختران درد شدید شکمی در طی اولین روزهای پریودشان (قاعدگی) دارند. این به علت عمل پروستاگلاندین است، یک ماده شیمیایی در بدن که ماهیچه صاف در رحم را منقبض می کند. این انقباضات غیر ارادی از کم به شدید و خیلی شدید متغیر است.

خبر خوب اینکه انقباضات معمولا تنها چند روز طول می کشد. از پدهای حرارتی استفاده کنید که به تسکین درد کمک می کنند. خوردن ایبوپروفن 2 تا 3 روز قبل از شروع پریود می تواند کمک کننده باشد. اگر انقباضات با مراقبتهای خانگی بهتر نمی شود، یا شخص را از کارهای معمول خانه و مدرسه بازداشته است، به پزشک مراجعه کنید.

قاعدگی های نامنظم

بدن دختر معمولا سیکلهای نامنظم قاعدگی را 2 تا 3 سال بعد از شروع پریودش تجربه می کند. در این مدت، بدن ریزش هورمونهای بلوغ را تنظیم می کند. منظم شدن قاعدگی از دختری تا دختر دیگر متفاوت است. طول سیکلهای ماهانه در زنان جوان 28 روز است که در برخی به 24 روز کوتاه می شود و در برخی تا 38 روز به طور می انجامد.

تغییر سطح هورمونها ممکن است بر طول زمان پریود تاثیر بگذارد که از چند روز تا یک هفته را تجربه کند. گاهی دو پریود خیلی به یکدیگر نزدیک می شود یا متناوبا یک بار خونریزی سنگین و یک بار خونریزی سبک از یک ماه به ماه دیگر را تجربه می کند.

اگر پریود دخترتان بعد از سه سال منظم نشد یا بعد از چندین پریود منظم، یک قاعدگی غیر منظم داشت با پزشک مشورت کنید. اگر هر یک از این مشکلات را داشتید، سیکلها کمتر از 24 روز و یا بیشتر از 38 روز است و یا سه ماه بدون پریود بوده است، پزشک را در جریان بگذارید.

تاخیر در نخستین قاعدگی

دختران با سرعت متفاوتی به بلوغ می رسند. اولین قاعدگی در برخی در 9 یا 10 سالگی اتفاق می افتد. برخی تا سنین نوجوانی پریود نمی شوند. بنابراین اگر دخترتان دیر به بلوغ رسید دلیل بر این نیست که غیر طبیعی باشد.

ژنتیک در زمان بلوغ دختران نقش مهمی ایفا می کند. معمولا در سنینی که مادر یا مادربزرگشان برای اولین بار قاعده شده است آنها هم چنین خواهند بود. برخی از نژادها زودتر به بلوغ می رسند مثلا دختران آفریقایی – آمریکایی زودتر از دختران هند و اروپایی پریود می شوند.

اگر دخترتان تا سن 15 سالگی پریود نشد، یا سه سال بعد از شروع بلوغ و بزرگ شدن سینه ها، هنوز پریود نشده، به پزشک مراجعه نمایید.

مشکلاتی که باید به آنها اهمیت داد

اگرچه بیشتر مشکلات پریود، بی ضرر هستند، ولی چند شرایط می تواند مهم باشد و نیاز به دارو درمان دارد که شامل موارد زیر است:

فقدان قاعدگی

دخترانی که تا 15 سالگی و یا سه سال بعد از شروع نشانه های بلوغ، پریود نمی شوند. این حالت معمولا به علت مشکل ژنتیکی، عدم تعادل هورمون یا مشکل در ایجاد غدد تناسلی است.

عدم توازن هورمون می تواند منجر به فقدان قاعدگی ثانویه شود، این در حالی است که دختر پریود طبیعی را دارد ولی ناگهان برای بیش از 6 ماه قاعده نمی شود و یا سه ماه از سیکلهای معمولش گذشته است.

از آنجایی که بارداری، شایع ترین علت فقدان قاعدگی ثانویه است، که شخص با عقب افتادن پریودش بایستی تست بارداری دهد. اما یک دختر با عدم توازن هورمونها دچار فقدان قاعدگی می شود علاوه بر اینها علتهای زیر نیز سبب فقدان قاعدگی اولیه و ثانویه می شوند:

 • استرس
 • کاهش یا افزایش زیاد وزن
 • بی اشتهایی
 • توقف قرصهای کنترل بارداری
 • بیماری های تیروئید
 • شرایط دیگری که روی سطح هورمونها اثر می گذارد.

ورزش خیلی زیاد (اغلب در ورزشهایی مثل دو، بالت، یخ‌ بازی‌ نمایشی‌، یا ژیمناستیک) همراه با رژیم غذایی ضعیف می تواند منجر به فقدان قاعدگی شود. چرا که دختر ممکن است وزن خیلی زیادی را از دست دهد یا در طی پریودهای بنیادی و مهم رشدش، وزنی اضافه نکند.

این حالت شامل کلاسهای معمول ژیمناستیک یا تیم های ورزشی مدرسه نمی شود حتی اگر تمرینات بیشتر باشد. ورزش خیلی زیاد که پریود را عقب می اندازد در حالی است که دختر چندین ساعت در روز و بیشتر روزهای هفته، ورزش شدید انجام دهد و ویتامین ها و کالری و مواد معدنی کافی به بدنش نرسد.

خونریزی غیر نرمال رحمی

خونریزی غیر نرمال رحمی (AUB) زمانی است که پریود خیلی سنگین باشد و طولانی تر از حالت نرمال است و یا به طور منظم نمی آید. AUB نیاز به درمان ندارد.

بیشترین علت AUB به خاطر عدم تعادل بین سطح استروژن و پروژسترون در بدن است که اجازه می دهد لایه داخلی رحم، آندومتریوم، ساخته شود. این حالت باعث پریود زود یا دیررس می شود و زمانی که پریود می شوید این آندومتریوم ضخیم سبب خونریزی خیلی شدید می شود.

دختری که خونریزی شدید دارد پد بهداشتی یا تامپون او هر یک تا سه ساعت لبریز از خون می شود. یا طول زمان پریود بیش از 7 روز است. این خونریزی سنگین یا طولانی ممکن است دختر را نگران کند که در مکانهای عمومی مثل مدرسه و اجتماع چگونه آن را مدیریت کند.

چون بسیاری از نوجوانان، به عدم تعادل هورمون در طی بلوغ اهمیت نمی دهند، بیشتر دختران نوجوان، پریودهای سنگینی دارند. اما در برخی نمونه ها، خونریزی سنگین قاعدگی به علت مشکلات زیر است:

 • فیبروم یا پولیپ در رحم
 • مشکلات تیروئید
 • اختلال در لخته شدن خون
 • تورم، سوزش یا عفونت واژن یا دهانه رحم

بنابراین در صورت طولانی شدن پریود بیش از 7 روز یا شدید بودن آن، با پزشک مشورت کنید.

مشکلات اولین قاعدگی دختران
امتیاز 4 از 1 رای

صفحه بعد >> 

به اشتراک بگذارید :      فیس بوک کلوب

 

برچسب ها:
این مقاله اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است

 

در یاد بگیر دات کام مشترک شوید و آخرین مطالب و مقالات را در ایمیل خود دریافت نمایید
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنیدتبلیغات اینترنتی در یاد بگیر دات کام

بسته های تبلیغاتی ارزان قیمت

 
بستن تبلیغات

Useful Websites Directory

گردنبند اسم
طراحی سایت
طراحی سایت شرکتی
دستگاه جوجه کشی ارزان
المنت صنعتی
شیشه سکوریتصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در گوگل پلاس دنبال کنید صفحه ما را در تلگرام دنبال کنید صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید