• ارسال کننده: زهرا صانعی
  • تاریخ انتشار: 2017 / 08 / 21

از بازاریابی برای کسب و کار خود هیچگاه از خود راضی نشوید!

نسخه صوتی

کسب و کار باید مانند کوسه در اقیانوس در جریان باشد. کوسه ها مدام در حال حرکت هستند و اشتهایی سیری ناپذیر دارند. اگر کسب و کار کوچکی دارید که اخیرا نتوانسته است مشتری جدیدی داشته باشد، و این روند ادامه یابد به مرور وضعیت حرفه شما از حالت پایدار خارج خواهد شد و درآمد شما کاهش پیدا خواهد کرد و مشتریان کمتری خواهید داشت. چون در موضع انفعال قرار گرفته اید در حالیکه رقبای شما در حال تلاش هستند تا مشتریان شما را به چنگ آورند آنها مشتریان شما را آنقدر راضی خواهند کرد که شگفت زده خواهید شد چون شرایط بازار جدید این را می طلبد. آنها در حرکت هستند و کوسه ها، ماهی هایی را که ساکن در گوشه ای ایستاده اند می بلعند.

بازاریابی

این معضلی است که بسیاری از کسب و کار های کوچک با آن دست به گریبانند. آنها همین که با رونقی در بازار خود مواجه می شوند از کار خود راضی می شوند و از بهینه سازی فرآیند بازاریابی دست بر می دارند در بازار جدید به همان روش قدیمی کار می کنند یا بدتر از آن کل فرآیند بازاریابی را متوقف می کنند و زمانی متوجه اشتباه خود می شوند که بازار را به رقبا واگذار کرده اند. بازار امروز بازار تغییر است و باید همیشه به دنبال مشتری تازه و البته برای حفظ مشتری وفادار خود هم تلاش های ویژه ای داشته باشید. رضایت از بازاریابی و متوقف کردن آن یا عدم اجرای استراتژی های جدید و به روز، منجر به رکود می شود و رکود در نهایت منجر به بزرگتر شدن کفه هزینه ها در برابر کفه درآمد ها خواهد شد که برای بقای هر کسب و کاری خطرناک است. چرا؟ چون به مرور ضعیف خواهید شد و دیگر سرمایه کافی نخواهید داشت که مانند رقبا در امر بازاریابی سرمایه گذاری کنید.

رضایت از کار خود ممکن است لذت بخش باشد اما در امر بازاریابی در دراز مدت کشنده است. رضایت از کار خود در امر بازاریابی به این معناست که دیگر نمی توانید آن گونه که باید مشتری های جدیدی بیابید و در صنعت خود دستی بر آتش داشته باشید. در حقیقت رشد و توسعه کسب و کار خود را متوقف کرده اید و توجهی به تهدیدهایی که در آینده گریبان کسب و کار شما را خواهند گرفت نداشته اید.

چگونه در این دام بازاریابی نیفتید؟

قبل از اینکه راهکاری برای این مشکل ارائه دهم میخواهم به شما یاد آوری کنم که بازاریابی مانند شنا کردن در خلاف جهت جریان آب است. شما مدام در حال جنگ با بی علاقگی مشتریان نسبت به خود هستید و در این میان رقبا هم در حال جلب علاقه مشتریان شما به سمت کالای خود هستند حتی گاه چوب لای چرخ فرآیند بازاریابی شما می گذارند. دنیای بازاریابی دنیایی بی رحمی است و اهمیتی نمی دهد شما که هستید یا چقدر در این بازار سابقه داشته اید آنها می خواهند از شما جلوتر باشند و اهمیتی نمی دهند که چه بر سر شما خواهد آمد. اما شما هم مجبور نیستید مانند برخی این گونه جنون آمیز رفتار کنید. بلکه باید به صورت مستمر روی فرآیند بازاریابی خود کار کنید و آنرا بهینه سازی نمایید. برای این منظور راهکارهای زیر را در فرآیند بازاریابی خود به کار گیرید:

موفقیت فعالیت های بازاریابی خود را اندازه گیری کنید

باید برای کسب و کار خود یک سیستم نظارت بر بازاریابی داشته باشید این در وهله اول همه این فعالیت ها را به صورت دقیق ثبت می کند. باید به گونه ای اطلاعات را ثبت کنید که بتوانید در آینده از آنها استفاده کنید تا بدانید با تغییراتی که در بازار ایجاد می شود کارایی فعالیت های بازاریابی شما چقدر تغییر می کند و در صورت نیاز به اصلاح یا تغییر فرایند بپردازید. از این اطلاعاتی که جمع آوری کرده اید می توانید استفاده کنید و ضعف های فعالیت های بازار یابی خود را مشخص نمایید آنگاه باید به اصلاح فرایند بپردازید و این ضعف ها را برطرف نمایید. اگر کسب و کاری آنلاین دارید آنگاه توصیه می کنم حتما از گوگل آنالیستیک استفاده کنید.

لوازم کار و انگیزش داخلی را فراهم کنید.

فرایند بازاریابی باید توسط پرسنلی که در استخدام شما هستند یا به هر شکلی با شما همکاری می کنند به خوبی عملیاتی شود برای این منظور باید لوازم و تجهیزات مورد نیاز آنها را در اختیارشان قرار دهید و همچنین باید توجه داشته باشید که پرسنل می توانند بروز مشکلی را قبل از وقوع پیش بینی کنند و گاه گیر کار را بهتر از شما خواهند دید باید به کسی که چنین خدمتی به شما می کند و شما را از ریزش کوهی که در مسیر است آگاه می کند پاداش بدهید و این پاداش باید متناسب با منفعتی باشد که نصیب شما خواهد شد. (یا متناسب با ضرری که از آن پیشگیری شده است.)

راهکارهایی برای مشکلات شناسایی شده بیابید.

برای اینکه مشکل بوجود آمده یا شناسایی شده را به بهترین شکل ممکن حل و فصل کنید بهتر است از همه امکانات خود برای گرفتن مشاوره استفاده کنید. هم کارکنان و هم تیم مدیریتی شما حرفهای با ارزشی برای شما خواهند داشت. اما فراموش نکنید که مسئولیت نهایی با شماست و باید خودتان در نهایت تصمیم بگیرید کدام راه حل را انتخاب کنید. حتی ممکن است کارکنان شما نتوانند بهترین راه حل را به شما ارائه دهند نباید فراموش کنید که مشتریان شما یکی از بهترین منابعی هستند که می توانند به شما مشاوره بدهند. حتی گاه می توانید از رقبای خود اطلاعات و راه حلهای مناسبی بیاموزید.

مشاوره با تیم بازاریابی

راهکارهای خود را برای حل مشکل اجرایی کنید و نتایج را مورد بررسی قرار دهید.

زمانیکه راه حل خود را به مرحله عملیاتی می رسانید باید نتایج را مورد بررسی قرار دهید برای این منظور لازم است که پیوسته سیستم ثبت و نظارت بر نتایج را فعال نگه دارید و البته باید بر کارایی بخش های دیگر کسب و کار خود هم توجه کنید چون هیچ کسب و کاری بدون بهره وری مناسب نمی تواند و نباید سرپا بایستد لذا در این راستا هر کاری که لازم است باید انجام شود. توجه داشته باشید که سیستم ثبت و نظارت و کنترل بازاریابی در حقیقت بخشی از سیستم نظارت بهره وری شماست.

این چرخه را ادامه دهید

همینکه توانستید مشکل را شناسایی کنید برای آن راه حلی بیابید و آنگاه جهت اصلاح فرایند اقدام نمایید و زمانی که به نتایج قابل قبولی دست یافتید، نباید از کار خود راضی شوید و دوباره دست به کار شوید و این چرخه را بار دیگر فعال سازید یا حتی اگر پرسنل کافی دارید می توانید با تقسیم وظایف کاری کنید که این چرخه به صورت خودکار فعال باشد. چون همانطور که گفتیم برای باقی ماندن در بازار امروز همیشه باید در مسیر بهبود فرایند بازاریابی بود و مشتریان جدیدتری کسب کرد. وقتی به این روش کار می کنید اطلاعات ارزشمندی درباره بازار خود خواهید داشت و نیازی ندارید هر از چند گاهی فعالیت های تبلیغاتی گرانقیمتی راه اندازی کنید که نتایج تصادفی به بار داشته باشد.

مشتری امروز را نمی توان به روش دیروز راضی نگه داشت و اگر شما او را خرسند نکنید رقبای شما چنین خواهند کرد.

و در پایان توصیه می کنم همیشه علاوه بر داشتن برنامه هایی برای حفظ مشتری قدیمی خود برنامه هایی هم برای جذب مشتریان جدید داشته باشید تا کسب و کاری پایدار داشته باشید، چون هیچ کسب و کاری نمی تواند بدون مشتریان جدید سرپا بایستد. برای این منظور باید رابطه ای قوی با مشتریان خود داشته باشید این رابطه را باید پرسنل شما ایجاد کنند و باید آنقدر انگیزه داشته باشند که نیاز های مشتریان را به شما منتقل کنند و البته باید مدیرانی داشته باشید که درک درستی از این مفهوم پایه بازاریابی داشته باشند و از این اطلاعات ارزشمند بهترین استفاده را ببرند. به خاطر داشته باشید که بی تفاوتی نسبت به خواسته های مشتری برای یک سازمان بزرگ نتایج بدی خواهد داشت ولی برای یک کسب و کار کوچک می تواند مرگ آور باشد.

نوشته: لارا لیک

ترجمه: علی یزدی مقدم

 

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها: 

در یاد بگیر دات کام مشترک شوید و آخرین مطالب را در ایمیل خود دریافت نمایید

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

کد امنیتی * محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.تبلیغات اینترنتی در یاد بگیر دات کام

بسته های تبلیغاتی ارزان قیمتبستن تبلیغات

طراحی سایت
تبلیغات اینترنتی در یاد بگیر دات کامصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید