• ارسال کننده: زهرا صانعی
  • تاریخ انتشار: 2016 / 08 / 01

قواعد موفقیت در رستوران داری

چندی پیش یکی از دوستان به من پیشنهادی داد تا کسب و کاری  جدید در زمینه رستوران داری راه اندازی کنیم هر چند بنده چنین قصدی نداشتم اما تصمیم گرفتم در این زمینه به او کمک کنم به همین دلیل قبل از هر کاری شروع به تحقیق در این زمینه کردم تا بتوانم بیشتر با محدودیت ها، مشکلات، نیازها و البته فرصت هایی که در این زمینه وجود دارد آشنا شوم. که مقدمه ای برای این مقاله شد فکر کردم بد نیست آنرا در اختیار خوانندگان عزیز یاد بگیر دات کام قرار دهم. تا اگر شما هم قصد راه اندازی چنین کسب و کاری را دارید بتوانید با چشم باز عمل کنید و رستوران پر رونق و موفقی راه اندازی کنید.

رستوران داری

به یاد ماندنی باشید

اگر رستوران شما شرایطی را فراهم کرده باشد که مشتری از بودن در آن لذت برده باشد بدون شک این تجربه دلپذیر را به دوستان و آشنایانش توصیه خواهد کرد. توصیه می کنم مقاله رکورد دار بزرگترین فروشنده جهان را بخوانید. به این ترتیب خواهید فهمید که هر مشتری می تواند تا 250 مشتری دیگر برای شما داشته باشد. برای این که مشتری چنین تجربه ای داشته باشد باید همه لحظات او در رستوران شما خوب و خاطره انگیز باشد. در بازار رقابتی امروز به خصوص در حرفه رستوران داری باید بیش از انتظار مشتری عمل کنید. نه تنها مشتری باید راضی باشد بلکه باید او را مشعوف نمایید!

در ادامه خواهید دید که با این قواعد چگونه می توان تجربه ای خاطره انگیز برای مشتری ایجاد کرد.

ساده اما خوش طعم

شاید برای موفقیت راه های زیادی وجود داشته باشد اما برای شکست خوردن کافی است تلاش کنید همه را راضی نگه دارید! برخی رستوران ها منویی دارند که شامل چندین صفحه است در آن خوراک های مختلف و منحصر به فردی پیشنهاد شده است. هر چند از نظر تئوری این کار می تواند بسیار جالب باشد اما بیشتر مردم چنین چیزی نمی خواهند. برای غذای اصلی 10 الی 12 خوراک کافی است. امروز افراد بسیاری گیاهخوار شده اند و ترجیح می دهند یک وعده بدون گوشت را صرف کنند بهتر است برای آن ها هم انتخابی داشته باشید.

این مشکلی است که خودم هم بارها در رستوران ها از نزدیک دیده ام وقتی که افراد پیر یا بیمار با شما هستند که نمی توانند گوشت یا سایر محصولات حیوانی را مصرف کنند انتخابی برای آن ها وجود ندارد!  فراموش نکنید که یک منوی ساده با خوراک های مشخص اما خوش طعم و مثال زدنی می تواند برای شما مشتریان زیادی به همراه داشته باشد. چندی پیش به رستورانی رفتم که 10 نوع استیک ارائه می کرد و من واقعا درمانده شده بودم کدام یک را انتخاب کنم و در نهایت از آنچه که سفارش داده بودم پشیمان شدم چون آن طعمی که می خواستم نبود و فکر نمی کنم بار دیگر به آن رستوران بروم و 9 تای دیگر را امتحان کنم تا شاید طعم یکی از آن ها برایم جالب باشد.

وقتی که می خواهید همه خوراک های ممکن را در اختیار مشتری قرار دهید امکان ندارد که بتوانید یک بشقاب خاطره انگیز مقابل مشتری قرار دهید تا از خوردن آن لذت ببرد. و به عنوان یک رستوران خاطره انگیز پیش غذای اختصاصی شما که مانند امضای شماست تحت شعاع این تنوع بیش از حد قرار می گیرد و معمولا چنین رستوران هایی نمی توانند امضایی به یاد ماندنی در ذهن مشتری از خود به جای بگذارند.

نشستن

در آمد رستوران به این بستگی دارد که در روز چند نفر می توانند آنجا یک وعده غذایی را صرف کنند. و اگر جای کافی ندارید باید برای مشکل نشستن مشتری های خود فکری بکنید و تا آنجا که ممکن است فضای بیشتری را به صندلی ها و نشستن آن ها اختصاص دهید. آنقدر تهداد صندلی ها را اضافه کنید که جای نشستن مشتری نتگ و دست و پاگیر نباشد و بسیار مهم است که تا جایی که می توانید مشتری را کمتر معطل کنید به خصوص وقتی که رستوران شما شلوغ می شود. فراموش نکنید درآمد رستوران با تعداد مشتریان آن ارتباط مستقیم دارد.

نشانه ها

در صنعت خوراک، تابلو و نشان تجاری حرف اول را می زند. و تابلویی رنگ و رو رفته که سال ها از عمر آن می گذرد نمی تواند دید مثبتی در ذهن مشتری ایجاد کند.

بیشتر مشتری هایی که برای اولین بار شما را انتخاب می کنند شما را از روی تابلو برمی گزینند. یا با توجه به تعداد خودروهایی که مقابل آن پارک شده اند تصمیم می گیرند این رستوران را انتخاب کنند. حتما شنیده اید که می گویند در رستوران های بین شهری آن را که راننده های کامیون مقابلش توقف می کنند و به صرف غذا می پردازند را انتخاب کنید این ها همه نشانه هایی هستند که مشتری را برای اولین بار به سمت شما می کشاند.

نشانه های زیادی وجود دارند از تمیزی مقابل رستوران شما گرفته تا لباس تمیز و ظاهر مناسب کارکنان و حتی سرویس های بهداشتی رستوران شما یک نشانه از رعایت بهداشت است که برای مشتری در درجه بالایی از اهمیت قرار دارد. فراموش نکنید فرق موفق ها با شکست خورده ها در این است که آن ها به این نکات ریز دقت می کنند.

هر چه نشانه های بهتر و واضح تری داشته باشید احتمال اینکه افراد برای صرف یک وعده به سمت شما بیایند بیشتر است. و از آن پس کار شما شروع می شود. تا از آن ها یک مشتری وفادار بسازید که نه تنها رستوران شما را انتخاب اول خود قرار دهند بلکه مشتری های جدید هم با خود به آنجا بیاورند.

به دنبال فضایی عجیب در رستوران نباشید

مردم برای غذا خوردن به رستوران می آیند نه برای اینکه حس کنجکاوی خود را ارضا کنند. چه کسی اهمیت می دهد رومیزی های خاصی دارید یا خیر؟ یا اینکه دستمال کاغذی شما از جنس کتان به خصوصی باشد، آن قدر مهم نیست.

میز و صندلی های مناسب و چند تابلوی زیبا روی دیوار  چیزی است که بیشتر مردم نیاز دارند. امروزه در اینترنت می توانید آگهی های زیادی ببینید که تابلو های نقاشی زیبا و خاصی را به نمایش گذاشته اند و گاه بدل نقاشی ها معروف و ارزشمندی را خواهید یافت که می توانند به اندازه تابلوی اصلی مشتری را راضی و سرگرم کنند.

بوی خوش و ملایم به همراه یک موسیقی بسیار ملایم مناسب برای صرف یک وعده یا میان وعده می تواند تاثیر خوبی روی مشتری بگذارد. موسیقی همانقدر که می تواند در جلب مشتری کمک کند می تواند به فراری دادن او هم کمک کند برخی سالن غذا خوری را با سالن رقص اشتباه گرفته اند و موسیقی نامناسب تند آنهم با صدای بلند پخش می کنند که مشتری را فراری می دهد. همچنین اگر از موسیقی استفاده می کنید نباید به صورت مداوم پخش شود و بهتر است هر 20 دقیقه پخش موسیقی بسته به حوصله مشتری خود اجازه دهید از سکوتی که در اختیار دارد لذت ببرد. محلی که بلندگوها را قرار می دهید هم بسیار اهمیت دارد نباید بلندگوهای بزرگی استفاده کنید که هر کسی نزدیک آن می نشیند بیزار شود بهتر است از تعداد بیشتری بلندگوی کوچکتر که صدای ملایمی دارند استفاده کنید. به این ترتیب صدا هم به خوبی و به صورت یکنواخت در سالن پخش می شود.

شخصیت پیشخدمت ها

هیچ چیز مانند شخصیت خوب و مثبت پیشخدمت ها و پرسنل رستوران در درآمد آن نقش ندارد. پیش خدمتی مودب، خندان و بذله گو که در شوخی زیاده روی نمی کند و احترام مشتری را حفظ می کند می تواند تجربه ای خاطره انگیز در ذهنش حک کند.

آن بخش از کارمندان شما که با مشتری سر کله می زنند نقش مهمی در میزان درآمد زایی شما دارند علاوه بر اینکه باید آن ها را آموزش دهید مهم است که ذاتا چنین شخصیتی داشته باشند حتما افراد مثبت و خوش زبانی را دیده اید که همه دوست دارند ساعاتی را با آن ها بگذرانند پیدا کردن چنین افرادی کار ساده ای نیست ولی استخدام آن ها آنقدر مهم است که به زحمات پیدا کردن آن می ارزد. چون با چنین پرسنلی اطمینان دارید که مشتری های شما باز می گردند.

توجه داشته باشید که خوردن برای انسان ها یک نوع تفریح هم هست و کسی که برای اولین بار به رستوران شما می آید در حقیقت میخواهد چیز جدیدی را آزمایش کند و این چیز جدید لزوما غذا نیست. اگر فقط غذای خوب می خواستند آنگاه می توانستند آنرا سفارش دهند و در خانه میل کنند.

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها: - -

صفحه بعد >> 

در یاد بگیر دات کام مشترک شوید و آخرین مطالب را در ایمیل خود دریافت نمایید

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

کد امنیتی * محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.تبلیغات اینترنتی در یاد بگیر دات کام

بسته های تبلیغاتی ارزان قیمتبستن تبلیغات

طراحی سایت
تبلیغات اینترنتی در یاد بگیر دات کامصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید